” عبدالمالک شنبه زاده ” مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام در گفتگو باخبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت: در پنجمین دوره نشان ملی مرغوبیت کالای صنایع دستی که در استان کرمانشاه و با داوری داوران کشوری برگزار شد ۴ اثر صنایع دستی استان موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت کالا شدند […]

 ” عبدالمالک شنبه زاده ” مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان ایلام در گفتگو باخبرگزاری راسان خبر در ایلام گفت: در پنجمین دوره نشان ملی مرغوبیت کالای صنایع دستی که در استان کرمانشاه و با داوری داوران کشوری برگزار شد ۴ اثر صنایع دستی استان موفق به دریافت نشان ملی مرغوبیت کالا شدند .
وی افزود:  آثار ارائه شده در رشته های حصیربافی  (صندوقچه حصیری – طبق حصیری) و اثرحصیربافی (ظرف جای حبوبات) و اثر گلیم ساده می باشد.
مدیر کل میراث فرهنگی استان در ادامه از صدور ۳۵۰ فقره پروانه تولید انفرادی صنایع دستی در ایلام خبر داد و گفت: این تعداد در رشته های صنایع دستی برای صنعتگران در استان ایلام صادر شده است .
وی بیان داشت : پروانه تولید انفرادی به متقاضیان حقیقی دارای تخصص ، تجربه ، آشنایی کامل به فرایند تولیدوتوانایی ساخت محصول دریکی از رشته های مصوب صنایع دستی اعطاء می گردد و بیانگر نوع و ظرفیت تولید و سرمایه گذاری ایجاد شده برای یک رشته درمکانی معین است.
وی ادامه داد: در سه ماهه‌ اول سال‌جاری بیش از ۱۰ میلیارد انواع صنایع دستی در استان به فروش رفت که عمده‌ترین و پرطرفدارترین محصول گلیم نقش برجسته است که در مناسبت‌های مختلف مانند ایام نوروز، فروش آن رونق بیشتری می‌گیرد.
شنبه زاده  خاطرنشان کرد:تعداد صنعتگران دارای پروانه تولید ۹ هزار و ۷۰۰  نفر در سطح استان است و  معرق، جاجیم، کارهای سفال، چوب، گیوه‌بافی، سیاه چادرو لباس محلی از عمده صنایع دستی ایلام است.
گفتنی است، هم‌اکنون ۱۲۰ کارگاه صنایع دستی در استان وجود دارد که در ۳۳ رشته فعالیت دارند.
انتهای پیام/۹۷۰۸۲۱