راسان خبر/رییس کل دادگستری ایلام گفت: هم اکنون تنها ۱۲ هزار پرونده در محاکم قضایی وجود دارد که نشان می دهد ۵۱ درصد پرونده های سالیان گذشته منجر به صدور رای شده است.

به گزارش راسان خبر از ایلام؛ دکتر عمران علی‌محمدی رئیس کل دادگستری ایلام در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: موجودی پرونده های محاکم قضایی استان در ۱۷ اردیبهشت ماه سال گذشته ۲۲ هزار و ۵۰۰ مورد بود، طی یکسال گذشته ۱۳۲ هزار و ۳۲۰ پرونده نیز در استان تشکیل شد که با تلاش مجموعه نیروهای قضایی و اداری دادگستری ایلام ۱۴۲ هزار و ۴۱۰ پرونده مورد رسیدگی قرار گرفت.

وی افزود: مجموعه قضایی استان نه تنها پرونده های ورودی سال گذشته را تعیین تکلیف کرده است، بلکه ۹ هزار و ۹۰ پرونده به جا مانده از سال گذشته نیز بررسی و مختومه شده است.

رییس کل دادگستری استان ایلام یادآور شد: هم اکنون تنها ۱۲ هزار پرونده در محاکم قضایی وجود دارد که نشان می دهد ۵۱ درصد پرونده های سالیان گذشته منجر به صدور رای شده است.

علی محمدی با اشاره به این که دادگستری استان ایلام در سال ۱۴۰۰ در رتبه ۲۳ کشور قرار داشته است، خاطرنشان ساخت: با تلاش های شبانه روزی و جهادی مجموعه همکاران در همه محاکم قضایی استان، خوشبختانه رتبه استان ایلام در زمینه تسریع در رسیدگی و کاهش اطاله دادرسی به رتبه ۸ کشور ارتقاء یافته است.

وی با بیان اینکه کل پرونده‌های باقیمانده در هشت شعبه تجدیدنظر استان در پایان اسفندماه سال گذشته ۲۰۶ پرونده بوده است، اضافه کرد: خوشبختانه در شهرستان بدره در پایان سال گذشته موجودی پرونده ها صفر بوده است.

رئیس کل دادگستری استان ایلام اضافه کرد: یکی از برنامه های قوه قضاییه دادرسی الکترونیک برای زندانیان است که در استان ۹۰ درصد دادرسی ها به صورت الکترونیک انجام می شود و از این نظر ایلام رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است.

وی، همچنین از طرح ارائه خدمات قضایی رایگان به ۳۵ نقطه محروم شهرستان های هلیلان، دهلران و چوار برای ارائه خدمات قضایی و حقوقی خبر داد و گفت: بیش از یک هزار خدمت قضایی برای متقاضیان انجام گرفت که نشان دهنده عزم جهادی دادگستری استان برای رسیدگی به نیازهای افراد محروم جامعه است.

دکتر علی‌محمدی اظهار داشت: ابتدای سال گذشته هشت هزار پرونده معوق در دادگستری ایلام موجود بود که با تلاش صورت گرفته از این تعداد ۳۷ درصد کاهش یافته و به پنج هزار و ۵۰ مورد رسیده است.

وی ادامه داد: شوراهای حل اختلاف استان پارسال در زمینه برقراری صلح و سازش در پرونده ها رتبه چهارم کشور را کسب کرد.

رییس کل دادگستری استان ایلام استفاده از مجازات های جایگزین حبس را از برنامه های دستگاه قضا برای کاهش جمعیت زندانیان برشمرد و افزود: صدور آرا جایگزین حبس در محاکم قضایی استان پارسال ۲۱ درصد بیشتر از سال ماقبل بوده است.

وی تاکید کرد: ۶۱۵ مورد بازدید از زندان های استان در سال گذشته انجام گرفت و با استفاده از ظرفیت خیرین و نهادهای انقلابی زمینه آزادی ۶۷۴ نفر فراهم شد. وی یادآور شد: آزادی زندانیان جرایم مالی با استفاده از کمک خیرین از اولویت های دادگستری استان بود که پارسال ۱۲۱ زندانی که حدود ۱۰۴ میلیارد تومان بدهی داشتند با جمع آوری چهار میلیارد تومان و کمک سایر ارگان ها آزاد و به کانون خانواده بازگشتند.

دکتر علی‌محمدی حمایت از تولید را از رئوس برنامه های مجموعه قضایی استان برشمرد و گفت: پارسال در نتیجه حمایت های صورت گرفته ۶ واحد راکد فعال و مشکل ۲۳ واحد نیز برطرف شد و چرخه تولید در این مراکز به کار افتاد.

وی با اشاره به برنامه‌های اجرا شده برای جلوگیری از تصرف اراضی دولتی اضافه کرد: ۳۵۰ مستحدثه پارسال رفع تصرف شد که از مهم ترین آنها هفت هکتار از اراضی رضاآباد مهران و ۳۰ هکتار از اراضی اطراف شهر ایلام بود.

رییس کل دادگستری استان ایلام جلوگیری از ۴۱۸ مورد تغییر کاربری غیرمجاز را از دیگر اقدامات دادگستری استان ایلام در راستای صیانت از بیت المال عنوان کرد. رییس کل دادگستری استان ایلام یادآور شد: پارسال ۳۳۱ قلم کالای موجود در انبارهای اموال تملیکی استان تعیین تکلیف شدند که از این تعداد ۷۶ قلم معدوم، ۱۰۶ قلم مسترد و ۱۹ قلم نیز واگذار شد.

وی با اشاره به تشکیل شورای رهنمون قضایی در استان و تاثیرگذاری آن بر حل و فصل پرونده ها بر لزوم شکل گیری شورای رهنمون طرح دعاوی با توجه به نیاز شناسایی شده تاکید کرد.

دکتر علی‌محمدی در پایان گفت: پارسال ۲۳ شعبه غیر متعارف در استان وجود داشت که این تعداد هم اکنون به صفر رسیده است و در کنار کمیت پرونده ها موضوع اتقان آرا نیز به شدت مورد توجه قرار گرفته تا نتیجه و خروجی احکام برقراری هرچه بیشتر عدالت در محاکم باشد.

انتهای پیام/۸۲۰۷۸

  • نویسنده : سمیه آذرمهر