ایلام_مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان ایلام گفت: در استان ایلام ۶۰ نفر متقاضی عضویت در هیئت مدیره سهام عدالت شده‌اند که در نهایت ۵ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل عهده‌دار شرکت خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری راسان خبر از ایلام، قدرت فیض‌اللهی اظهار کرد: آیین نامه سهام عدالت سال ۸۴ تصویب شد و از سال ۸۵ تا ۹۴ در یک بازه زمانی ۱۰ ساله فرایند واگذاری سهام عدالت انجام شد که ۴۹ میلیون نفر در کشور مشمول طرح شد و سهم استان ما ۵۲۴ هزار و ۷۵۱ نفر است  کهپرداخت سودسهام  از سال ۹۶ به آنان آغاز شد.

وی با بیان اینکه اردیبهشت سال ۹۹ با آزادسازی سهام عدالت موافقت شد، افزود: در این مرحله باید سهام‌داران نوع ملکیت سهام خود به صورت مستقیم یا غیر مستقیم را مشخص می‌کردند که ۲۹۲ هزار و ۵۹۱ نفر روش مستقیم و ۲۳۲ هزار و ۱۹۰ نفر شیوه غیر مستقیم را برای مالکیت بر سهام عدالت انتخاب کردند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان ایلام تصریح کرد: برای اینکه بدانیم صاحب سهام هستیم یا نه، باید به سامانه سهام عدالت مراجعه کنیم و با ورود کد ملی یا اطلاعات شناسایی از این موضوع اطلاع پیدا کنیم. چون فرایند ثبت نام انجام شده و فعلا هیچ مصوبه قانونی برای بازماندگان اخذ نشده است نمی‌توانیم ثبت نام را برای سه گروه انجام دهیم این دسته‌های افرادی هستند که پس از بازه زمانی ثبت نام به دنیا آمده‌اند یا با تغییر دهک‌ها و جابجایی‌های صورت گرفته که جزء دهک‌های کم درآمد قرار گرفته‌اند و یا اینکه در زمان ثبت نام افرادی موفق به ثبت نام خود در سامانه سهام عدالت شدند اما اطلاعات آنان ناقص است.

وی تصریح کرد: جمعیت دسته سوم در کشور ۲ میلیون نفر است که ۴۹۸ نفر از هم استانی ها جزء این افراد هستند. برای این دسته از افراد مصوبه‌ای به مجلس داده شده است که در صورت تصویب آن فراخوان صورت می‌گیرد و ثبت نام می‌شوند.

فیض الهی ادامه داد: بعد از آزادسازی سهام عدالت دو روش مستقیم و غیرمستقیم پیش روی سهام‌داران بود که در مجموع ۵۵ درصد جمعیت روش مستقیم و ۴۴ درصد روش غیرمستقیم را برگزیدند. در روش مستقیم مدیریت سهام بر عهده فرد است که شخص می‌تواند به سهام خود اضافه کند یا به فروش برساند اما در روش غیرمستقیم فرد در شرکت‌های سهامی عضو می‌شود و سود دریافت می‌کند.

وی درباره انتخابات هیئت مدیره سشرکت سهام عدالت استان ایلام تصریح کرد:  از ۱۵ اردیبهشت تا نیمه دوم خرداد زمان انتخابات اعضا هیئت مدیره آغاز می‌شود و  رای دهی به صورت غیرحضوری و الکترونیکی خواهد بود افرادی متخصص و صاحب تجربه را انتخاب نمایند.

وی گفت: در استان ایلام ۶۰ نفر متقاضی عضویت در  هیئت مدیره سهام عدالت شدند که در نهایت ۵ عضو اصلی و ۲ عضو علی البدل عهده‌دار شرکت خواهند شد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ایلام درباره کارت اعتباری سهام عدالت نیز گفت: دولت مصوب کرده است که میزان ۵۰ درصد ارزش روز سود سهام عدالت تمام سهام‌داران به صورت کارت اعتباری در اختیار افراد قرار گیرد و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به درگاه بانک‌ها (بانک ملی و تجارت) به صورت الکترونیک درخواست کارت اعتباری را فعال کنند و پس از ۷۲ ساعت کارت را تحویل بگیرند.

فیض الهی با بیان اینکه ۵۰درصد ارزش روز سود سهام عدالت معادل ۷ تا ۱۴ میلیون تومان است که باید شخص متقاضی از فروشگاه‌هایی که مشخص هستند کالای ایرانی خریداری کند، اگر شخصی ظرف مدت یک ماه این مبلغ را به بانک برگرداند سودی بابت کارت اعتباری پرداخت نمی‌کند اما اگر بیشتر از یک ماه بازپرداخت طول کشید مشمول اقساط ۳ ساله با سود ۱۸ درصد خواهد شد. البته باید متذکر شد که آن دسته از سهام‌دارانی که در شیوه مستقیم نیمی از سهام خود را به فروش رسانیده باشند؛ نمی‌توانند متقاضی کارت اعتباری باشند. همچنین کسانی می‌توانند متقاضی کارت اعتباری باشند که در سامانه سجام ثبت نام نموده و کد بورسی را اخذ کرده باشند و صاحب کارت ملی هوشمند نیر باشند.

منبع: ایسنا

شناسه خبر/۵۱۱۱۶