سید علی اصغر رفاهی، مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرنگار راسان خبر در ایلام گفت: بخشی از وظایف سازمان پیشگیری از وقوع جرم توانمند سازی سمن‌ها است، زیرا هرچه این افراد قوی شوند وقوع جرم در جامعه کمتر خواهد شد. وی افزود: در حال حاضر ۷۵ هزار نفر در […]

سید علی اصغر رفاهی، مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه در گفت‌وگو با خبرنگار راسان خبر در ایلام گفت: بخشی از وظایف سازمان پیشگیری از وقوع جرم توانمند سازی سمن‌ها است، زیرا هرچه این افراد قوی شوند وقوع جرم در جامعه کمتر خواهد شد.

وی افزود: در حال حاضر ۷۵ هزار نفر در کشور به عنوان دیده بان عضو سامانه «سجام» هستند، که  انتظار می‌رود این تعداد به ۱۵۰۰ نفر افزایش یابد.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه تصریح: سجام مخفّف سامانه جامع اطلاعات مردمی و هدف از آن نظارت مردم بر کار مردم و مسوولان است؛ از اولویت‌های برنامه سجام می‌توان به پیشگیری از فساد اداری مالی، زمین خواری پیشگیری از تهیه و تولید مواد مخدر و مشروبات الکی، قاچاق، احتکار و جرائم اقتصادی و بانکی اشاره کرد.

وی ادامه داد: گزارشاتی که شهروندان در این سامانه می‌دهند کاملا محرمانه است و هیچ کس متوجه هویت فرد گزارش دهنده نمی‌شود و به محض ارائه گزارش اقدامات لازم انجام خواهد شد.

رفاهی تصریح کرد: رسیدگی به پرونده‌ها یکی از وظایف قوه قضائیه است اما در کنار این وظیفه در قانون اساسی وظیفه پیشگیری از جرم هم بر عهده قوه قضائیه گذاشته شده است که در صورت بها دادن به بحث پیشگیری شاهد کاهش ورودی حجم پرونده‌ها خواهیم بود.

وی بیان داشت: اقدامات موثری در معاونت اجتماعی قوه قضائیه در راستای پیشگیری از وقوع جرم در حال انجام است.

رفاهی تاکید کرد: در بخش آموزش بزودی برای هر یک از هسته‌های استان‌ها کارگاه تربیت مدرس برای پیشگیری جرائم اعلام شده برگزار می‌شود.