راسان ایلام_ انتخابات  مجلس شورای اسلامی در راه است و بار دیگر در زمستان سرد  بازار مهمانی های شبانه کاندیداها رفته رفته گرمتر می شود. نامزدهای انتخابات بنا به  رسم و رسوم  تبلیغات  رواج یافته  در استان مان ،  خانه به خانه و چهره به چهره در جمع مردم حاضر می شوند و سعی می […]

images-(2)

راسان ایلام_ انتخابات  مجلس شورای اسلامی در راه است و بار دیگر در زمستان سرد  بازار مهمانی های شبانه کاندیداها رفته رفته گرمتر می شود. نامزدهای انتخابات بنا به  رسم و رسوم  تبلیغات  رواج یافته  در استان مان ،  خانه به خانه و چهره به چهره در جمع مردم حاضر می شوند و سعی می کنند با  لطایف الحیل  و جک  گویی و طنز سرایی چهره ی خود را در بین مردم محبوب جلوه دهند .

در این بین کاندیداهایی هم پیدا می شود که با دادن وعده های انتخاباتی سعی بر این دارند خود را از دیگر کاندیداها بالا بکشند که شاید برای خودشان نیز غیر قابل باور باشد وعده هایی که حتی مخالف صریح نقص قانون اساسی  است و برای عملی شدن آن، یا باید قانون اساسی کشور تغییر دهند و یا از طریق مجلس قانون جدید وضع نمایند.
و در مواردی  با یادداشت کردن اسامی افراد و قول استخدام و  نصب مدیران در سطوح مختلف،  چنان وعده میدهند که در صورت پیروزی باید کل مدیران استان را تا سطح مدارس هم تعویض نمایند و کل کارمندان کنونی را اخراج نمایند تا وعده استخدام آنها تحقق یابد.

آنان فکر می کنند با این صحبت ها می توانند رای بیاورند و به قول خودشان  شانس موفقیت خود را در این بین زیاد کنند و به تبعات  قول های داده شده نمی اندیشند و با شعار پیش به سوی شهری آبادتر سعی بر ارتقای جایگاه  خود  دارند.

آنان همچنین با  شیوه هایی نظیر ارسال پیامك های تبریک و تسلیت و حضور در مجالس ترحیم همه فوت شدگان،  خود را یار و غمخوار مردم می دانند و در مواردی  با راه اندازی سایت های  پرسش و پاسخ اینترنتی مشکلات آنان را می شنوند و ابراز همدردی  می نمایند. 
در برخی موارد  نامزدهای انتخاباتی با راه اندازی مهمانی های شبانه و با دادن تنقلات، شام و پذیرایی  و حاتم بخشی غذایی به نوعی مهمانان را نمک گیر می کنند که  در این بین استفاده از رفقای قدیمی  و صمیمی،  شکل خاصی به مجالس آنها میدهد.
در برخی جاها در یک شب چندین جلسه برگزار می نمایند  که اکثر مهمانان ثابت هستند  و فقط محل برگزاری  محفل عوض می شود. در این جا 
وظیفه مردم و خواص استان  بسیار خطیر می باشد که مردم را آگاه نمایند که از روی احساسات کاندیدا ها  را انتخاب نکنند و تحقیق در مورد آنها را سرلوحه ی کار خود قرار دهند و وعده   و وعیدهای  دروغین و غیر قابل تحقق  را برای مردم آشکار نمایند. 
بر مردم باید روشن باشد که  توان یک نماینده فقط قانونگذاری و نظارت است.  سایر کارها  وظیفه ی انها نیست  تا با انتخاب نمایندگانی آگاه و روشن و آینده نگر،  استان مان را از بن بست هایی خود ساخته  خارج نماییم و قبیله گرایی و قوم محوری را به حداقل برسانیم و شایسته سالاری و دلسوزی را سرلوحه کار قرار دهیم.