نورالدین رحیمی مدیر کل بیمه سلامت ایلام روز جمعه در گفتگو با راسان خبر در ایلام با اعلام این خبر گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور در استان ایلام در حال اجرا است. وی افزود: فشار خون یکی از بارزترین بیماری های به ظاهر بی خطر است، در حالی که […]

نورالدین رحیمی مدیر کل بیمه سلامت ایلام روز جمعه در گفتگو با راسان خبر در ایلام با اعلام این خبر گفت: طرح بسیج ملی کنترل فشار خون همزمان با سراسر کشور در استان ایلام در حال اجرا است.
وی افزود: فشار خون یکی از بارزترین بیماری های به ظاهر بی خطر است، در حالی که باید بدانید مشکلات مربوط به فشار خون به خصوص فشار خون بالا و عوارض ناشی از آن یکی از علل اصلی مرگ و میر در جهان به شمار می رود.
مدیر کل بیمه سلامت استان بیان داشت: از عوامل مؤثر در بروز پرفشاری خون می توان به تاریخچه خانوادگی آن، وزن بالا، عدم تحرک فیزیکی و عادات غذایی غلط اشاره نمود.
وی ادامه داد: افراد بالای ۳۰ سال و همچنین زنان باردار و کسانی که بیماری‌های کلیوی دارند با ارائه کارت ملی به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه تا فشار خون آنها کنترل و در سامانه ثبت شود.
وی  بیان داشت: همچنین خانه‌های بهداشت و ایستگاه های سلامت ثابت و سیار آماده ارائه خدمات به شهروندان هستند.
به گفته رحیمی   این طرح تا ۱۵ تیرماه ادامه خواهد داشت.
گفتنی است، فشارخون نرمال در انسان درحال استراحت در محدوده ۱۰۰ الی ۱۴۰ میلیمترجیوه (سیستولیک) و ۶۰ الی ۹۰ مم/ج (دیاستولیک) قرار دارد.بطور معمول اگر فشار خون بصورت پایدار بالاتر از ۱۴۰ سیستول و ۹۰ دیاستول قرار گیرد٬ پاتولوژی و بیماری محسوب می‌گردد.