راضی ناصری‌فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام عصر امروز در گفت‌وگو با راسان خبر در ایلام گفت: از ابتدای وارد شدن بیماری HIV به استان ایلام (سال ۷۵) تاکنون ۱۶۹ بیمار در سطح استان شناسایی شده که ۳۹ نفر از آنان به‌طور مستمر برای دریافت خدمات به دانشگاه علوم پزشکی استان مراجعه می‌کنند […]

راضی ناصری‌فر، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام عصر امروز در گفت‌وگو با راسان خبر در ایلام گفت: از ابتدای وارد شدن بیماری HIV به استان ایلام (سال ۷۵) تاکنون ۱۶۹ بیمار در سطح استان شناسایی شده که ۳۹ نفر از آنان به‌طور مستمر برای دریافت خدمات به دانشگاه علوم پزشکی استان مراجعه می‌کنند که به‌دلیل دریافت به‌موقع خدمات در سلامت کامل هستند.

وی افزود: از تعداد شناسایی شده ۱۴۱ نفر مرد و ۲۸ نفر خانم هستند که تاکنون ۵۶ نفر از این افراد به‌دلیل عدم مراجعه و درمان فوت شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان تصریح کرد: از ۱۶۹ نفر شناسایی شده ۲۸ نفر از این بیماران از طریق رابطه جنسی، ۷۹ نفر تزریق مواد مخدر، ۴ مورد انتقال مادر به کودک و ۵۸ نفر دلیل مبتلا شدن آنان به بیماری HIV مشخص نیست.

وی تاکید کرد: اگر افرادی به هر دلیلی (رابطه جنسی، تزریق و …) احساس می‌کنند که در معرض مواجه با عفونت HIV قرار دارند ۷۲ ساعت پس از اطلاع فرصت دارند با مراجعه به مراکز مشاوره تحت نظر دانشگاه علوم پزشکی با انجام آزمایش و مصرف دارو از مبتلا شدن خود به این بیماری جلوگیری کنند.

ناصری‌فر بیان داشت: تمامی مراکز بهداشتی سطح استان موظف هستند از مادران بارداری که برای انجام معاینات به آنجا مراجعه می‌کنند آزمایش HIV گرفته تا در صورت مبتلا بودن مادر، از انتقال بیماری به کودک جلوگیری شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان عنوان کرد: همه افرادی که از لحاظ جنسی فعال هستند یا از سوزن و وسایل تزریق مشترک استفاده می‌کنند در معرض خطر ابتلا به HIV قرار دارند و افراد HIV مثبت زیادی وجود دارند که از وضعیت ابتلا خود به این ویروس آگاهی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: HIV از طریق رابطه جنسی محافظت نشده، تزریق مشترک با فرد مبتلا، تزریق خون آلوده و از مادر آلوده به جنین و در طول حاملگی، زایمان و شیردهی منتقل می‌شود.

ناصری‌فر یادآور شد: مردم استان می‌توانند جهت آموزش یا دریافت خدمات در خصوص بیماری HIV به سیستم بهداشتی مراجعه کنند و یا با حضور در مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری مرکزی استان ایلام واقع در میدان فاتحان میمک از وضعیت جسمانی خود با انجام آزمایشات مطلع شوند.

به گفته وی، از ابتدای اجرای طرح پیشگیری از انتقال HIV از مادر به کودک در ایلام، چهار مادر شناسایی که با مداخلات بهداشتی از ابتلای این بیماری به نوزادهای آنان پیشگیری شده است.