دکتر محمد علي‌اکبري گفت: زبان دين در همه‌ي اعصار اثرگذارترين و نافذترين زبان است چون توانسته پيام الهي را حمل و به ذهن بشر منتقل کند.

۱۳۹۴۹۵-۱

به گزارش راسان خبر؛ رييس دانشگاه ايلام در ابتدای این مراسم بیان داشت: زبان دين در همه‌ي اعصار اثرگذارترين و نافذترين زبان است چون توانسته پيام الهي را حمل و به ذهن بشر منتقل کند

وي گفت: زبان شعر به‌طور عموم و زبان کردي به‌عنوان يکي از زبان‌هاي کهن و گران‌سنگ در طول اعصار در بيان بخش عرفاني دين تأثيرگذار بوده و منظومه‌هاي کردي در اين راستا نقشي بس پررنگ را ايفا کرده‌اند.

رييس دانشگاه ايلام ادامه داد: مفاهيم قدسي عاشورا، اربعين و کربلا تنها مختص به جهان تشيع نيستند و تنها در محدوده‌ي اسلام نيز نمي‌گنجد، عاشورا عرصه‌ي تقابل دو تفکر اسلامي، تقابل اهل‌بيت پيامبر با غير اهل‌بيت پيامبر و عرب با عرب نيست بلکه عرصه‌ي تقابل دو فرهنگ و دو مکتب است يعني : «کل يوم عاشورا و کل ارض کربلا.»

دکترعلي‌اکبري گفت: حادثه عاشورا کلاس درس آزادگي براي بشريت است و تکريم امام حسين(ع) تکريم آزادگي و بشريت ناب است و برگزاري چنين برنامه‌هايي مي‌تواند زواياي واقعه‌ي عاشورا را بيش‌ازپيش روشن کند.

وي در ادامه با تأکيد بر برنامه‌هاي دولت تدبير و اميد که يکي از آن‌ها نقش‌آفريني دانشگاه در حوزه‌هاي مختلف است، گفت: دانشگاه ايلام به‌عنوان سرمايه‌ي عظيم علمي استان بر آن است تا در خدمت جامعه‌اي باشد که با کمک آن به اين جايگاه رسيده است.

رييس دانشگاه ايلام گفت: دانشگاه ايلام با تکيه بر اعضاي هيأت‌علمي فعال و پويا در گروه‌هاي مختلف آماده است تا به‌عنوان مشاور براي بهتر اجرا شدن برنامه‌ها و ساختن جامعه در ابعاد مختلف نقش‌آفريني کند و اگر برخي نگاه‌ها اصلاح شود مطمئناً نتيجه چنين رويکردي بالندگي استان خواهد بود.

دکترعلي‌اکبري ضمن قدرداني از زحمات روسا ، معاونان و کارشناسان دو نهاد حوزه هنري و جهاد دانشگاهي ايلام تأکيد کرد: دانشگاه ايلام به پشتوانه‌ي اعضاي هيأت‌علمي خلاق و فعال در خدمت ادبيات آييني استان خواهد بود.

شايان ذکر است در اين جشنواره محمدرضا رستم‌پور، علي شهبازي‌زاده، نعمت‌الله داووديان، حيدرعلي شفيعي، سميه مهري، بهروز سپيدنامه ، نورالدين نورالهي، سارا اکبري، روح‌الله باقلاني، حسين شکربيگي، حيدر حسن‌نيا ، فرشته حيدربيگي، محمدرضا رشيدي ّ ، فرهاد شاهمراديان و دانشجويان لقمان اندروزي و نسترن نجف‌پور از دانشجويان دانشگاه ايلام سوگ‌سروده‌هاي خود را تقديم سيد و سالار شهيدان کردند.

در اين سوگواره نماهنگ لالايي شاعر حماسه‌سراي ايلام مرحوم ولي‌محمد اميدي براي حضرت علي‌اصغر(ع) پخش شد.