رییس‌جمهوری که با تدبیر، بذرامید کاشت

  پرینت
رییس‌جمهوری که با تدبیر، بذرامید کاشت
شناسه خبر : 11151 | تاریخ انتشار : ۲۵ تیر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۸ | 423 بازدید | تعداد دیدگاه : ۰ | ارسال توسط :

راسان ایلام، تاریخ نام شیخ دیپلمات دیروز و رییس جمهور امروز ایران اسلامی را به خاطر می سپارد که با کلید تدبیر خود قفل هسته ای را گشود تا به وعده خود وفا کند.  دولت تدبیر و امید در نیمه راه خود قله ای رفیع را فتح کرده است که خاطره آن  برای همیشه بر […]

IMG05584990

راسان ایلام، تاریخ نام شیخ دیپلمات دیروز و رییس جمهور امروز ایران اسلامی را به خاطر می سپارد که با کلید تدبیر خود قفل هسته ای را گشود تا به وعده خود وفا کند.

 دولت تدبیر و امید در نیمه راه خود قله ای رفیع را فتح کرده است که خاطره آن  برای همیشه بر حافظه تاریخ ثبت خواهد شد و تا سالها در باره آن داد سخن رانده می شود. تاریخ نام شیخ دیپلمات دیروز و رییس جمهور امروز ایران اسلامی را به خاطر می سپارد که با کلید تدبیر خود قفل هسته ای را گشود تا به وعده خود وفا کند.

 با این توافق بزرگ ایران اسلامی عملا به جمع قدرت های بزرگ جهانی پیوست تا فصل نوینی در روابط بین الملل آغاز شود. تاریخ نام ظریف و یارانش را به خاطر می سپارد و به احترام آنها کلاه را از سر برخواهد داشت و دنیا شکوه ایرانیان سربلند را می ستاید و از این مردمان سترگ به نیکی یاد خواهد کرد که چگونه در دوران تحریم های ظالمانه روسپید و سربلند از این آزمون سخت و دشوار بیرون آمدند. توافق نهایی ایران با کشورهای 5+1 بر سر پرونده هسته ای ایران می تواند نقطه عطفی در تاریخ دیپلماسی جهان باشد که شکوهمندترین پیروزی تاریخ دیپلماسی را برای ایرانیان رقم زده است.

 آن زمان که دکتر حسن روحانی وارد کارزار رقابت های انتخاباتی دور یازدهم ریاست جمهوری شده بود کلیدی را بعنوان نماد گشودن قفل های پیش رو به دست گرفت و امروز می بینیم وفای به عهد آن رییس جمهور اعتدالگرا را که چگونه با کلید تدبیرش قفل زنگار بسته هسته ای را گشوده است. او که هر از چند گاهی اعلام می کرد؛ “تمامی وعده هایی که داده ایم را از یاد نبرده ایم و به آن پایبندیم.” و اما آنچه که باعث شد کلید دولت تدبیر و امید بتواند قفل هسته ای را بگشاید و این فتح الفتوح را رقم بزند دلایل و عوامل مختلفی داشت از جمله استقامت بی بدیل مردم ایران و حمایت های بی ریای آنان از تیم مذاکره کننده هسته ای، حمایت همه جانبه رهبر معظم انقلاب اسلامی، تدبیر و عقلانیت رییس جمهور روحانی در سیاست خارجی، ظرافت و هوشمندی دکتر ظریف و یارانش در هنرنمایی بی نظیر دستگاه دیپلماسی کشور و … عوامل دیگری که همه و همه بهانه ای بزرگ برای جشن ملی ایرانیان در سرتاسر عالم شده است.

 با این حال نمی توان از دیپلماسی ایرانی در این دوره که نمایشی خیره کننده و کلاسی بالا در روابط بین الملل از خود برجای گذاشت به راحتی گذر کرد. از آن نمونه می توان به اتخاذ سیاست تعاملی از طرف دولت اشاره کرد بطوریکه دستگاه دیپلماسی خود را بر گرای اعتدال میزان کرد تا با گفتگو بر اساس احترام متقابل، فضای برد – برد را در پایان مذاکرات هسته ای ترسیم کند. در این میان یکی از عوامل اصلی که باعث شد دولت تدبیر و امید در حل و فصل نمودن پرونده هسته ای به این موفقیت بزرگ دست یابد اشراف کامل دولت به پرونده هسته ای بود. اغلب کارشناسان اعتقاد داشتند که اگر قرار است مسئله پرونده هسته ای ایران در زمانی حل و فصل شود آن زمان همین موقع است چرا که رییس دولت یازدهم کاملا با زوایای پیدا و پنهان این پرونده آشنا بودند و از آن گذشته ایشان خود از دیپلمات های باتجربه و مورد اعتماد مقام معظم رهبری بوده اند.

روحانی بلافاصله بعد از استقرار دولت تدبیر و امید، مسوولیت مذاکرات هسته ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه آن هم با وزیری کارکشته و مورد وثوق مردم به نام محمدجواد ظریف واگذار کرد. اما آنچه که در این میان بیش از همه چیز نمود داشت وفای به عهد یک رییس جمهور بود تا با عمل به شعارهای خود در قبال پرونده هسته ای منشور اخلاقی دولت راستگویان به نمایش گذاشته شود. در این اینجا بد نیست نگاهی به وعده ها و شعارهای دکتر حسن روحانی بعنوان نامزد انتخابات دور یازدهم ریاست جمهوری در حوزه سیاست خارجی و مسئله پرونده هسته ای بیاندازیم تا ببینیم که چگونه ایشان به وعده های داده شده پایبند بوده اند و صادقانه در برآورده کردن آنها تلاش کرده است. در اینجا برخی از آن وعده ها و شعارها را بازنگری می کنیم و قضاوت را به مردم فهیم ایران می سپاریم که همواره از بهترین قضاوت کنندگان امور بوده و هستند؛

* “موضوع تحریم در میان‌مدت قابل حل است اما نکته مهم‌تر این است کسی که رئیس‌جمهور خواهد شد سوابقش و تفکراتش و راهبردهایش و شعارهایش اولین علامت را به داخل و خارج می‌دهد.” واقعیت آن است که شخصیت اعتدالی دکتر حسن روحانی چه در سیاست خارجی و چه در سیاست داخلی فضایی معتدل در پیش روی همه قرار داد تا در هر دو حوزه زایش امید درپی داشته باشد و اکنون شاهد موفقیت های چشم گیر دولت در این باره هستیم که از آن نمونه وعده بزرگ رفع تحریم ها در میانه راه بود که به زیبایی محقق گردید.

* “ما می‌توانیم در سیاست خارجی، روابط خود را با دنیا به صورت مناسبی در بیاوریم، روابط خارجی آرزو نیست که کسی دنبال آن باشد، روابط خارجی، شناخت جهان و دیدن واقعیت‌هاست، ترسیم برنامه است، هزینه و فایده کردن است، قدم به قدم پا را جلو گذاشتن است.” دولت تدبیر و امید با سیاست عقلاتی خود خردمندانه فصل نوینی در روابط بین الملل بوجود آورد تا در راهبردهای هوشمندانه خود برخی تابوها را بشکند و در عین حال عزتمندانه و از موضع اقتدار گستره دیپلماسی کشور را وسعت دهد. برای اولین بار بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دو رییس جمهور ایران و آمریکا تلفنی با هم صحبت کردند و ایضا دو وزیر امور خارجه با هم دیدار داشتند تا به نوعی تاریخ شاهد آب شدن یخ روابط بین دو کشور باشد.

*“امروز دشمن پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت برده که ما باید پرونده را از شورای امنیت خارج کنیم، باید تلاش کنیم تا تحریم‌های ظالمانه برداشته شود، زیرا این سلطه‌طلبی آمریکاست و ظلم شورای امنیت سازمان ملل به ملت ایران را نشان می‌دهد.” از یک طرف دفاع منطقی دستگاه دیپلماسی کشور از حق مسلم فن آوری صلح آمیز هسته ای باعث شد که مجامع جهانی در بحث هسته ای با ما همراه شوند و ازطرفی دولت نه تنها تحریم های ناجوانمردانه را حق مسلم مردم نمی دانست بلکه خود را موظف به دفاع عزتمندانه از حقوق ملت دانست تا در جهت رفع تحریم ها تلاشی همه جانبه داشته باشد و در این راه مهم بتواند ایران را از ذیل هفتم منشور سازمان ملل خارج سازد.

* “در آن زمان برای اینکه به اهداف برسیم با وزرا مذاکره می‌کردیم که کم‌کم با رؤسا مذاکره کردیم ولی امروز مذاکرات ما در حد مدیرکل کشورها است که باید به سطح وزیر و رؤسا برسیم، این کار شدنی است ولی باید متحد شویم و پشت مذاکره کننده را خالی نکنیم.” امروز همه دیدیم که رییس جمهور این وعده خود را عملیاتی کرد تا مذاکرات را از مدیران کل به وزرا ارتقا دهد و به عقیده اغلب کارشناسان این مهم ضمن اینکه توانست نقش ممتازی در پیشبرد گفتگو ها داشته باشد به نوعی نشان دهنده ابتکار عمل دستگاه دیپلماسی کشور بود.

*“من رابطه سیاست خارجی امروز را اصلاً نمی‌پسندم چرا که در شأن کشور و ملت ما نیست و معتقدم باید با دنیا با اخلاق حرف زد.” هرآنقدر دولت گذشته با دیپلماسی تهاجمی و تنش زای خود باعث شد که جهان را علیه ما بسیج کند این دولت با سیاست اخلاقی و اعتدالی خود توانست ضمن اینکه در فضای آرام خود حقانیت ایران اسلامی را به اثبات برساند خشونت طلبی زورگویان عالم را نیز پیش چشم جهانیان به نمایش بگذارد و این هنر دیپلماسی کشور در دولت تدبیر و امید بود.

*” نباید کشور را به سوی جنگ هدایت کنیم هر چند ما مرد جنگیم و از جنگ نمی‌هراسیم اما باید با جهان تعامل سازنده داشته باشیم و مشکلاتمان را برطرف کنیم.” دولت تدبیر و امید با منشی صلح طلبانه در تمامی عرصه ها با اقتدار ظاهر شد تا نه تنها غربی ها جرات نکنند دم از جنگ و درگیری علیه ایران بزنند بلکه مجبور شوند در یک فضای برابر و براساس احترام متقابل با ایران مذاکره کنند.

* “در موضوع هسته ای مذاکره با آمریکا راحت‌تر از اروپا است، چرا که اروپایی‌ها کدخدایی دارند و باید از آن اجازه بگیرند بنابراین ما برویم با همان کدخدای آن‌ها صحبت کنیم بهتر است.” از آنجا که دولت تدبیر و امید با شناخت کافی وارد مذاکرات هسته ای شد لذا سعی کرد با طرفینی وارد مذاکره شود که گره کار دست آنها بود و در این رابطه آمریکایی همان کسانی بودند که در طرف مقابل نقش محوری در پرونده هسته ای ایران بازی می کردند.

*“سانتریفیوژها باید بچرخد و زندگی مردم نیز باید بچرخد؛ “حق هسته‌ای حق مسلم مردم ماست البته در کنار آن توسعه کشور نیز حق مسلم مردم است..”  امروز همه شاهد هستیم با حل و فصل شدن پرونده هسته ای و رفع تحریم های ناجوانمردانه هم از یک طرف چرخ سانتریفیوژها می چرخد و هم با گشودن دروازه های اقتصاد دنیا به روی بازار کشور، اقتصاد ایران خیز بلند خود را برای کورس با قدرت های بزرگ اقتصاد جهان آغاز خواهد کرد تا چرخ اقتصاد کشور هم بتواند در مسیر توسعه و تامین منافع ملی با شتاب بیشتری بچرخد.

و … در اینجا ضمن گرامی داشتن یاد و خاطره شهیدان سرافراز انقلاب اسلامی خصوصا شهیدان سربلند هسته ای این حماسه بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی که با حمایت های خود به دیپلماسی ایرانی شهامت و اعتماد به نفس دادند، به ملت بزرگ ایران که با استقامت خود پیروز واقعی آزمونی بزرگ شدند، به رییس جمهور با وفایی که با تدبیر هایش بذر امید کاشت تا امروز دنیا در برابر عظمت و شکوه ایران اسلامی نه تنها بازبان تکریم حرف بزند بلکه سر تعظیم فرود آورد تبریک می گوییم و …. تبریک به ظریف و یارانش که چنان کاریزمایی از دیپلماسی ایرانی به نمایش گذاشتند که انگشت حیرت را بر لبان جهانیان گذاشتند. و در آخر ین یادداشت را با صحبت رییس جمهور روحانی در پایان مذاکرات سخت و نفس گیر هسته ای خاتمه می دهیم؛

خدا را شکرگزارم، به وعده‌ای که در انتخابات راجع به حل و فصل مساله هسته‌ای دادم، عمل کردم.

آیت قیصربیگی، روزنامه نگار و فعال سیاس

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

نوشته های مشابه
استاندار ایلام: توسعه زیرساخت های بهداشتی مرز مهران نیازمند کمک های ملی است
استاندار: جمعیت ایثارگران ایلام‌ سه برابر میانگین کشور است
مدیر کل اقتصادی و دارایی ایلام: دولت موظف به حمایت از صنوف آسیب دیده از کرونا است
مدیرکل سازمان انتقال خون خبر داد: سامانه‌ی سیار خون‌گیری در ایلام راه‌اندازی می‌شود
رئیس امور پیمان ها: افزایش تعاملات با ذینفعان یکی از اهداف پالایشگاه گازایلام است
مدیرکل کتابخانه های عمومی خبر داد: راه اندازی ۱۵ باب کتابخانه روستایی در استان ایلام
ثبت دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.