ایلام_ صالح آباد به دلیل آب و هوای متنوع و طبیعت بکری که دارد در همه فصول به ویژه زمستان و بهار مورد توجه طبیعت دوستان است. امامزاده علی صالح (ع) امامزاده علی صالح (ع) در بین امامزاده های استان ایلام از حیث آمار بازدید کنندگان مشهورترین امامزاده استان محسوب می شود. این مکان متبرک […]

2416951

ایلام_ صالح آباد به دلیل آب و هوای متنوع و طبیعت بکری که دارد در همه فصول به ویژه زمستان و بهار مورد توجه طبیعت دوستان است.

امامزاده علی صالح (ع)

امامزاده علی صالح (ع) در بین امامزاده های استان ایلام از حیث آمار بازدید کنندگان مشهورترین امامزاده استان محسوب می شود. این مکان متبرک در20 کیلومتری شهر ایلام به طرف مهران در منطقه ای به نام صالح آباد قرار دارد و در بین مردم ایلام به خاص علی مشهور است.

علی صالح مسمی به « علی الخیر » کنیه او « ابو الحسن » و لقب او « صالح » فرزند « عبید الله الاعرج  اول » نبیره امام چهارم شیعان حضرت زین العابدین (ع) هستند.

در منابع تاریخی هیچ اشاره ای به تاریخ میلاد یا وفات آن حضرت نشده است ولی آنچه از شواهد و قرائن موجود بدست می آید و با توجه با اشاراتی که در کتب معتبر شده می توان میلاد علی صالح را در قرن دوم هجری و وفات او را هم در قرن سوم هجری تخمین زد.

پس از ملاقاتی که آن حضرت همراه با همسر گرامیشان با امام رضا (ع) داشته اند ، امام رضا او و همسرش را زوج صالح  نامیدند و از آن پس ایشان به علی صالح ملقب گشتند.

آن حضرت عمری طولانی داشته و از اصحاب خاص امام موسی بن جعفر (ع) است فردی مستجاب الدعوه بوده است و بسیاری از شیعیان برای رتق و فتق امور خود به وی مراجعه می کرده اند.