به گزارش راسان خبر؛ دکتر محمدحسين اميد با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن  اربعین حسینی اظهار کرد: در هيچ کشوري دانشگاه‌ها نمي‌توانند بدون کمک دولت‌ها کار کنند چراکه دانشگاه‌ها همواره نيازمند کمک و همراهي دولت‌ها هستند به‌طوري‌که در کشور ما تا ۱۰ سال پيش وابستگي دانشگاه‌ها به دولت صددرصد بود ولي خوشبختانه الآن به ۸۰ […]

-۱۹۸

به گزارش راسان خبر؛ دکتر محمدحسين اميد با تسلیت به مناسبت فرا رسیدن  اربعین حسینی اظهار کرد: در هيچ کشوري دانشگاه‌ها نمي‌توانند بدون کمک دولت‌ها کار کنند چراکه دانشگاه‌ها همواره نيازمند کمک و همراهي دولت‌ها هستند به‌طوري‌که در کشور ما تا ۱۰ سال پيش وابستگي دانشگاه‌ها به دولت صددرصد بود ولي خوشبختانه الآن به ۸۰ درصد رسيده و در تلاشيم در برنامه ششم اين وابستگي را به ۵۰ درصد برسد.

دکتر اميد با بيان اينکه تحقق اين مهم به‌منزله تحول در اقتصاد آموزش عالي است که بخشي از اين کمک‌ها توسط دولت، بخشي توسط مردم، قسمتي از طريق ارتباط با صنعت و بخشي نيز از طريق خيرين انجام خواهد شد، خاطرنشان کرد: در آموزش عالي کشور ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار مترمربع پروژه روي زمين‌مانده وجود دارد که ۹۵ درصد از اين پروژه‌ها مربوط به دولت قبل است که به نرخ امروز ۴ هزار ميليارد تومان اعتبار نياز دارند درحالي‌که سالانه دولت ۵۰۰ ميليارد تومان کمک مي‌کند.

وي ادامه داد: اگر تورمي وجود نداشته باشد و قيمت‌ها ثابت بمانند ۱۰ سال طول مي‌کشد که اين پروژه‌ها به اتمام برسند و نبايد فراموش کرد که در ۸ سال گذشته اعتبارات کافي وجود داشت ولي خيلي کار انجام نشد و الآن نيز دولت وضعيت خيلي سختي دارد.

دکتر اميد با بيان اينکه ارتباط با صنعت در دانشگاه ايلام از طريق برقراري ارتباط با حوزه نفت و گاز بسيار خوب برقرارشده عنوان کرد: در تکميل و تجهيز آزمايشگاه‌ها نيز در دانشگاه ايلام قدم‌هاي بسيار خوبي برداشته شده است.

معاون وزير علوم يادآور شد: در برنامه ششم اين نقش تقويت خواهد شد و در بخش کمک خيرين نيز وارد کار شده که بايد گفت در دانشگاه‌هاي کشور ۱۵۰ هزار مترمربع پروژه توسط خيرين در حال ساخت است که در دانشگاه ايلام نيز کتابخانه مرکزي توسط خيرين ساخته شد.

وي با اشاره به اينکه اين دانشگاه تنها دانشگاه دولتي مهم در استان ايلام است و دکتر علي‌اکبري چه در دوره فعلي مديريت و چه در دوره‌ي گذشته منشاء اقدامات و فعاليت‌هاي ارزشمندي بوده است، تصريح کرد: ايلام جزء استان‌هايي است که روي کيفيت پافشاري داشته است و تنها راه براي تکميل پروژه‌هاي موجود کمک خيرين است و در قانون امتيازتي براي خيرين ازجمله معافيت مالياتي و تسهيلات بي‌بهره در نظر گرفته شده است.

دکتر اميد اظهار کرد: اميدواريم بنياد خيرين دانشگاه ايلام هر چه زودتر شکل بگيرد و در پايان برنامه ششم توسعه کف سرانه آموزشي دانشگاه به ۲۰ مترمربع برسد چون دانشگاه ايلام ۲۰ هزار مترمربع پروژه جديد مي‌خواهد که به سرانه ايده آل برسد.

معاون وزير علوم ضمن تقدير از زحمات استاندار ايلام به خاطر کمک به دانشگاه، اضافه کرد: در سال جاري اولويت اعتبارات با پروژه‌هاي بالاي ۵۰ درصد پيشرفت است.

وي با اشاره به اينکه در همه دستگاه‌هاي کشور نزديک به ۱ ميليون نفر نيروي شرکتي و قراردادي مشغول کار هستند گفت: نزديک به ۳۰ هزار نفر از اين نيروها در آموزش عالي کشور قرار دارند و تبديل وضعيت آن‌ها جز برنامه‌هاي دولت است که هنوز نهايي نشده است که اگر اين مهم صورت گيرد نيروهاي وزارت علوم نيز مشمول خواهند شد.

دکتر اميد به بدهي ۱۵۶۰ ميليارد تومان بدهي دانشگاه‌ها در کشور اشاره و عنوان کرد: در سال ۹۰ و ۹۱ تخصيص اعتبار دانشگاه‌ها کم بود به‌طوري‌که در سال ۹۱ تنها ۶۴ درصد تخصيص داشتيم و در سال ۹۲، ۹۵ درصد تخصيص اعتبارات داشتيم که ميزان بدهي ما به شهرداري‌ها ۷۰۰ ميليارد تومان است.

معاون وزير علوم به ارزيابي از دانشگاه ايلام اشاره کرد و گفت: سياست ما اين است که اگر در استان يک دانشگاه قوي وجود داشته باشد بهتر از اين است که چندين دانشگاه با وضعيت ضعيف داشته باشيم و خوشبختانه دانشگاه ايلام رشد بسيار چشمگيري داشته است و در وضعيت خيلي خوبي است و بر اساس برنامه‌هاي مديريت اين دانشگاه تا پايان برنامه ششم اعضاي هيئت‌علمي به ۳۰۰ عضو خواهد رسيد.

وي با بيان اينکه وضعيت دانشگاه ايلام بالاتر از حد انتظار است، اظهار کرد: دانشگاه ايلام فرصت خوبي براي ارتباط با صنعت دارد که به‌خوبي نيز در حوزه نفت و گاز وارد اين فرآيند شده است و در دولت تدبير و اميد نيز همه مديران علاقه‌مند به همکاري با دانشگاه‌ها هستند.

دکتر اميد يادآور شد: دانشگاه ايلام در بعضي از شاخص‌هاي ارزيابي به‌خوبي عمل کرده و در بعضي‌هاي ديگر نيز در حد متوسط است و در بحث سرانه دانشجو در حال حاضر ۱۷ مترمربع است که بايد به ۲۰ مترمربع برسد و در بحث درآمد نيز قدم‌هاي مؤثري برداشته است.

معاون وزير علوم با اشاره به اينکه به ازاي هر استاد ۱۸ دانشجو بايد باشد که ميانگين موجود ۲۸ دانشجو است، تأکيد کرد: در بحث مقايسه تعداد کارمندان دانشگاه به تعداد دانشجويان نيز بايد گفت که طبق استاندارد به ازاي هر کارمند بايد ۱۸ دانشجو باشد که در دانشگاه ايلام تعداد کارمندان ۲٫۴ تعداد اعضاي هيئت‌علمي است.

معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: هم اکنون ۱۵۰ هزار مترمربع پروژه در حوزه آموزش عالي در حال اجراست و سهم خيران و کمک هاي مردمي از حدود پنج درصد سال هاي گذشته اينک به ۲۰ درصد افزايش يافته است.
وي افزود: بايد از طريق رسانه ها براي جلب کمک خيران فرهنگسازي شود ضمن اينکه قانون نيز امتيازهاي خوبي از جمله معافيت هاي مالياتي و پرداخت وام بدون بهره و کارمزد براي خيران حوزه دانشگاه ها در نظر گرفته است.
اميد ادامه داد: بايد با جلب کمک خيران براي تکميل زيرساخت ها، سرانه فضاي کالبدي دانشگاه هاي کشور تا پايان برنامه ششم توسعه به ۲۰ مترمربع افزايش يابد.
معاون اداري، مالي و مديريت منابع وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: عدم توزيع تخصصي نيروهاي اداري دانشگاه ها يکي از معضلات وزارت علوم است بطوريکه هم اکنون ۳۰ هزار نيروي قراردادي و شرکتي در دانشگاه هاي کشور مشغول کار هستند.
دکتر اميد خاطر نشان کرد: تبديل وضعيت اين نيروها کار بسيار سختي است اما پيشنهادهاي خوبي به دولت ارائه شده و تلاش مي کنيم با برگزاري آزمون سراسري تا پايان امسال بخشي از اين نيروها را جذب کنيم.
وی اظهار کرد: دولت برنامه هاي خوبي در زمينه تبديل وضعيت نيروهاي شرکتي و قراردادي دارد ما هم به عنوان عضوي از بدنه دولت منتظر نهايي شدن تصميم ها هستيم.

دکتر محمد حسين اميد در پايان با بيان اينکه سامانه سپاري مي‌کنيم تا کار در دانشگاه‌ها تقويت شود، افزود: آموزشکده‌هاي فني نيز در کارآفريني نقش عمده و قابل‌توجهي دارند و نبايد فراموش کرد که کمترين تعداد فارغ‌التحصيل بيکار را در حوزه وزارت علوم دارند و براي جذب اعضاي هيئت‌علمي نيز اولويت با نيروهاي بومي است که البته مهم‌ترين آيتم حفظ کيفيت آموزشي است.