به گزارش راسان خبر و به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید  در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۲۴ مرکز بازپروری و کاهش آسیب برای زنان تن فروش در کشور وجود دارد، تصریح کرد: سال گذشته ۱۲۰۰ زن آسیب‌دیده به این مراکز مراجعه کردند. وی به برنامه‌های بهزیستی برای کاهش آسیب در این […]

۴۷۸۰۹۸_۴۴۱

به گزارش راسان خبر و به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید  در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه ۲۴ مرکز بازپروری و کاهش آسیب برای زنان تن فروش در کشور وجود دارد، تصریح کرد: سال گذشته ۱۲۰۰ زن آسیب‌دیده به این مراکز مراجعه کردند.

وی به برنامه‌های بهزیستی برای کاهش آسیب در این دسته از زنان اشاره کرد و ادامه داد: وجود زنان تن فروش موضوع تازه‌ای نیست و در سال‌های قبل از انقلاب هم بسیار وجود داشته است.

آمار دقیقی از ازدواج سفید نداریم

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه به موضوع ازدواج سفید هم اشاره کرد و افزود: مشخص نیست چرا این نام برای این پدیده انتخاب شده و در بسیاری از کشورهای دیگر با نام هم خانگی از این آسیب اجتماعی یاد می‌شود.

به گفته این مسئول، افرادی که از این طریق زندگی می کنند کیفیت زندگی بسیار پایین تری حتی نسبت به افرادی که طلاق گرفته‌اند، دارند.

مسعودی فرید با اشاره به اینکه پژوهشی در این خصوص در کشور انجام نشده و آمار دقیقی وجود ندارد، تاکید کرد: تا وقتی که آمار دقیقی نداریم نباید بگوییم این پدیده رو به افزایش است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود طلاق را مهمترین آسیب اجتماعی کنونی زنان کشور دانست و خاطرنشان کرد: دلایل طلاق در کشور اکنون به ترتیب اعتیاد، کمبود مهارت های اجتماعی، دخالت اطرافیان و مشکلات اقتصادی است.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آمارهای سال ۹۰، از ۲٫۵ میلیون زن سرپرست خانواری که در کشور وجود دارد، ۷۱ درصد به دلیل فوت همسر، سرپرست شده‌اند و حدود ۱۱ درصد به دلیل طلاق که گروه‌هایی که به دلیل طلاق سرپرست خانوار می‌شوند کیفیت زندگی بسیار پایین تری نسبت به زنانی دارند که همسر آنها فوت کرده‌اند.

مسعودی فرید تصریح کرد: هم اکنون از ۱۸۰ هزار زن سرپرست خانواری که در بهزیستی کشور داریم، ۳۰ هزار خانواده به دلیل طلاق سرپرست خانواده شده‌اند.

وی مشکلات خانوادگی که خشونت بخشی از آن است را دومین آسیب متوجه زنان دانست و تاکید کرد: در تماس‌هایی که با مراکز مداخله در بحران و اورژانس اجتماعی ما صورت می‌گیرد ۲۴ تا ۲۵ درصد موارد مربوط به مشکلات خانوادگی است.

۱۰ درصد معتادان کشور زن هستند

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور از اعتیاد به عنوان دیگر آسیب اجتماعی زنان یاد و تاکید کرد: در گذشته چهار درصد جمعیت معتادان کشور مربوط به زنان بود که این رقم اکنون به حدود ۱۰ درصد رسیده است.

مسعودی فرید معتقد است، این آمار مربوط به مراجعان به مراکز ترک اعتیاد است و شاید بخشی از دلیل افزایش آمار، مراجعه بیشتر زنان به این مراکز باشد و یا اینکه دسترسی به مواد مخدر بیشتر شده است.

افزایش بودجه اورژانس اجتماعی تا ۴۰ میلیارد تومان

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: اکنون در ۱۸۰ شهر کشور مراکز مداخله در بحران بهزیستی کشور فعال است که این مرکز و اورژانس اجتماعی که از زیرمجموعه‌های آن است در نوع خود در خاورمیانه بی نظیر است.

به گفته این مسئول، برای سال آینده این مراکز ۴۰ میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده که این رقم در سال‌های گذشته ۸ تا ۹ میلیارد تومان بود.

  معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در همایش ملی “زنان، حمایت‌های اجتماعی- فرصت‌ها و تهدیدها” که امروز(۴ آذر) در کرمانشاه برگزار شد، گفت: آسیب‌های اجتماعی در زنان پیامدهای بسیار گسترده‌تری نسبت به مردان دارد.

مسعودی فرید از زنان به عنوان رکن اصلی نهاد خانواده یاد کرد و افزود: آسیب‌های اجتماعی پیامدهای بدتر و گسترده‌تری برای زنان دارد و اگر زنی درگیر آسیب‌هایی مانند اعتیاد، بی خانمانی و غیره شد، نیاز به مداخلات سریع‌تر، علمی و پایدارتری دارد.

وی به نقش مهم زنان در نهاد خانواده هم اشاره و تاکید کرد: زنان اصلی‌ترین رکن نهاد خانواده هستند و تربیت فرزندان را به عنوان اثرگذارترین مسئولیت برعهده دارند.

دبیر علمی این همایش از اهمیت نقش خانواده در جامعه هم یاد کرد و افزود: امروز اهمیت خانواده حتی در کشورهای غربی هم مورد توجه بیشتری قرار دارد.

وی تصریح کرد: نباید اجازه دهیم با سیر تحولاتی که در حوزه خانواده از گذشته تاکنون رخ داده این نهاد مهم اجتماعی تحت تاثیر قرار گیرد.

مسعودی فرید افزود: باید طرح‌ها و برنامه‌های هدفمند برای حمایت از خانواده و زنان در برابر آسیب های اجتماعی داشته باشیم و نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای این طرح‌ها را نیز آموزش دهیم.

وی همچنین خواستار مشارکت‌های بین بخشی دستگاه‌های مختلف برای پرداختن به آسیب‌های اجتماعی حوزه زنان و خانواده شد.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: نقش خانواده آنقدر مهم است که در همه طرح‌ها و برنامه‌های کلان سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … که در کشور اجرا می‌شود باید به نقش خانواده توجه کرد و بررسی نمود که این طرح‌ها بر عملکرد خانواده و خصوصا زنان چه تاثیری دارند.

مسعودی فرید در بخش دیگری از سخنان خود به همایش ملی “زنان، حمایت‌های اجتماعی- فرصت‌ها و تهدیدها” هم اشاره کرد و ادامه داد: پیگیری برای برگزاری این همایش از ابتدای امسال آغاز شد و ۲۵۰ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد.

وی عنوان کرد: از این تعداد مقاله چهار مقاله در چهار بخش روانشناختی، جامعه شناختی، دینی و حقوقی به عنوان مقالات برتر معرفی خواهند شد. ۱۰ مقاله به پوستر تبدیل می‌شوند و شش مقاله نیز در پنل‌های تخصصی ارائه خواهند شد.

به گفته دبیر علمی همایش، این سه پنل در بخش‌های مختلف “اقدامات اجتماع محور در راستای حمایت از زن و نقش سازمان‌های مردم نهاد در این حوزه”، ” رویکرد مداخله‌ای، روانی، اجتماعی در حمایت از زنان” و “قوانین و مسائل حمایتی از زنان” می‌باشند.