رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ظهر امروز در گفت‌وگو با راسان خبر در ایلام گفت: جنگل‌های غرب کشور به‌ویژه استان ایلام از لحاظ استراتژیکی مهم بوده و همواره در معرض خطر وقوع حریق هستند که علت آن تغییرات اقلیمی و بی احتیاطی انسان‌ها گزارش شده است. وی افزود: ۴۵۰ هزار هکتار […]

رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام ظهر امروز در گفت‌وگو با راسان خبر در ایلام گفت: جنگل‌های غرب کشور به‌ویژه استان ایلام از لحاظ استراتژیکی مهم بوده و همواره در معرض خطر وقوع حریق هستند که علت آن تغییرات اقلیمی و بی احتیاطی انسان‌ها گزارش شده است.

وی افزود: ۴۵۰ هزار هکتار مناطق بحرانی در استان وجود دارد که در این مساحت ۹۰ نقطه بحرانی قرار دارد.

مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام گفت: وقوع آتش‌سوزی خسارت‌های زیادی را به طبیعت وارد می‌کندکه از جمله آن؛ از بین رفتن ارزش تجاری درختان جنگلی در هر هکتار ۹۶۹ دلار، از دست رفتن ۲/۵ تن در هکتار تولید اکسیژن، آلودگی هوا، فرسایش خاک، وقوع سیلاب‌های خسارت زا، کاهش عمر مفید سدها و… است.

وی بیان داشت: به‌دلیل بارندگی مناسب در سال زراعی ۹۸ پوشش علف در سطح جنگل‌ها و مراتع بسیار انبوه بوده و با توجه به حضور گسترده مردم در طبیعت احتمال بروز حریق و وارد شدن خسارت جبران‌ناپذیر به منابع طبیعی استان دور از ذهن نیست لذا انجام اقدامات پیشگیری از حریق الزامی است.

این مقام مسوول تصریح کرد: کمبود نیروی حفاظتی مهمترین علل ایجاد و تشدید آتش سوزی در استان است که باید در این راستا تدابیر لازم اندیشیده شود.

وی از دیگر عوامل تشدید را پراکنش روستاها در داخل مناطق جنگلی، استفاده اکثر مردم از طبیعت و فرهنگ روشن کردن  آتش در طبیعت، مستعد بودن مناطق جنگلی به لحاظ وجود پایه‌های خشک ناشی از پدیده خشکسالی، کوهستانی بودن استان و وضعیت ویژه توپوگرافی آن است.

احمدی گفت: به دلیل پوشش گیاهی مناسب احتمال آتش سوزی در تابستان امسال زیاد است بنابراین مراقب رفتارمان در طبیعت باشیم.