راسان خبر؛ فرود عوض پور مستندساز با اشاره به ساخت فیلم مستند «تنگی نفس» با موضوع جانباختگان فاجعه «منا» گفت: با وقوع این حادثه در عربستان تصمیم گرفتم تا مستندی را درباره واکاوی اتفاقات رخ داده در زمان اجرای مناسک حج جلوی دوربین ببرم و با توجه به اینکه در حادثه منا تعداد جانباختگان ایرانی […]

images

راسان خبر؛ فرود عوض پور مستندساز با اشاره به ساخت فیلم مستند «تنگی نفس» با موضوع جانباختگان فاجعه «منا» گفت: با وقوع این حادثه در عربستان تصمیم گرفتم تا مستندی را درباره واکاوی اتفاقات رخ داده در زمان اجرای مناسک حج جلوی دوربین ببرم و با توجه به اینکه در حادثه منا تعداد جانباختگان ایرانی قابل توجه بود بیشتر ترغیب شدم روی ای نسوژه و اتفاق کار کنم.

وی ادامه داد: دو روز بعد از فاجعه «منا» ساخت این مستند را آغاز کردیم و در حال حاضر مشغول تدوین هستیم. «تنگی نفس» در دو شهر تهران و قائم شهر فیلمبرداری شده است. انتخاب شهرستان قائم شهر به این دلیل بود که یک کاروان ۵۰ نفره شامل ۲۵ زوج از این شهر به سفر حج می روند و بعد از فاجعه «منا»، تنها ۲۵ نفر که شامل زنان کاروان بودند به کشور باز می‌گردند.

این مستندساز با اشاره به اینکه به دلیل شلوغی و گرمای هوا مردان روز و زنان شب ها به «رمی جمرات» می روند و به همین دلیل زنان این کاروان زنده مانده و بدون همسران خود به کشور باز گشتند، توضیح داد: ۲۵ خانم بازمانده از این کاروان روایتگر این فاجعه بزرگ هستند و در کنار آن از اظهار نظر شاهدان عینی نیز استفاده شده است. تعدادی از خانم های این کاروان بعد از شنیدن خبر فاجعه، به محل حادثه می روند و در بیمارستان ها و سردخانه ها به دنبال همسران خود می گردند. این خانم ها از بخشی از اتفاقات و حاشیه های رخ داده در منا فیلمبراری کرده اند که از این تصاویر در این مستند استفاده شده است.

وی تاکید کرد: تصاویر آرشیوی به کار رفته شده در این مستند، برای اولین بار به نمایش گذاشته می شود و در این اثر ۶۰ دقیقه ای ۸ دقیقه تصویر آرشیوی که توسط بازماندگان گرفته شده است، می بینیم.

کارگردان «درخت شب» ادامه داد: در ابتدا که تصمیم به ساخت این مستند گرفتیم، نامه ای به سازمان حج و زیارت نوشتیم و از آنها درخواست حمایت کردیم که متاسفانه این اتفاق رخ نداد و جوابی که از سوی روابط عمومی این سازمان به ما داده شد، نشان می داد این حس را ایجاد می کرد که دلیل رد درخواست ما این است که در نامه خود نوشته ایم که به دنبال نقش آل سعود در این فاجعه هستیم. به همین دلیل دیگر نمی توانستیم با مسئولان در این زمینه مصاحبه کنیم. البته این را هم نباید فراموش کرد که رویکرد ما در این اثر، یک روایت بی واسطه است و به دنبال صدور بیانیه نبودیم.

عوض پور در پایان در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه خاصی در این مستند گرفته شده است یا خیر، گفت: من به عنوان فیلمساز این اثر می توانستم نتیجه گیری خود را نشان دهم، اما سعی کردم کار به گونه ای به پایان رسد که مخاطب خود تصمیم نهایی را بگیرد.

از جمله عوامل این مستند بلند می توان به کارگردان فرود عوض پور، تهیه کننده: عباس عمرانی، تدوین: کسری رضایی، تصویربردار: وحید بیوته، محمود مهدی خانی، صدابردار: محسن عوض پور، مدیر تولید: حسام الدین دشتی، نویسنده گفتار متن: والی زاده، عکاس: شکیبا موسی زاده،   مشاور پروژه. مهدی محمدی، تحقیق و پژوهش و احمد جعفری چمازکتی اشاره کرد.

مستند «تنگی نفس» روایت فرود عوض پور از جنایت سعودی ها در منا یکشنبه ٢٧ دی ماه در سالن ایوان شمس با حضور خبرنگاران و اهالی هنر و سینما رونمایی می شود.

منبع: مهر