دبیر اجرایی نخستین جشنواره فرامرزی مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی استان های جدار مرزی ایران و عراق گفت: برگزاری این جشنواره به بهار سال ٩٥ موکول شد.

۳۳۰۴۶۶_orig

به گزارش راسان خبر؛ علی حیدربیگی  اظهار کرد: پیشتر قرار بود این جشنواره اواخر امسال برگزار شود ولی به منظور فراهم شدن زمینه حضور هر چه بیشتر خبرنگاران استان های مرزی دو کشور زمان برگزاری این جشنواره به سال آینده موکول شد.
وی با بیان اینکه آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره از ٣٠ دی ماه تغییر و تا پایان سال جاری تمدید شده است، افزود: استان های خوزستان از ایران و حلبچه و بصره نیز به جمع استان های شرکت کننده در جشنواره اضافه شده است.
حیدر بیگی تاکید کرد: این جشنواره برای نخستین بار با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام، استانداری ایلام و معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ویژه استان های جدار مرزی غرب ایران شامل ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان و هفت استان کشور همسایه عراق برگزار می شود.
وی یادآور شد: فراخوان این جشنواره ویژه استان های میسان، واسط، دیالی، سلیمانیه و اربیل، حلبچه و بصره کشور عراق به صورت جداگانه و به زبان های کردی، عربی و انگلیسی منتشر و در اختیار آنها قرار گرفته است.
وی هم افزایی ظرفیت ها و توانمندی های رسانه ای استان های منطقه، فراهم آوردن زمینه رقابت سالم در راستای ارتقای سطح کیفی و محتوایی رسانه های منطقه، گسترش مبادلات فرهنگی و رسانه ای بین استان های مرزی دو کشور ایران و عراق، توسعه و امنیت پایدار فرهنگی و اجتماعی در منطقه، تقویت فضای همدلی و همگرایی بیشتر بین استان های جدار مرزی دو کشور همسایه و تقویت دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در راستای تعامل سازنده با کشورهای همسایه را از اهداف برگزاری این جشنواره اعلام کرد.
حیدربیگی زمینه های این جشنواره را شامل مقاله، سرمقاله و یادداشت، خبر، گزارش، گفت وگو و مصاحبه، تیتر، طنز، صفحه آرایی، عکس، طرح و کاریکاتور برشمرد.
وی بخش های جشنواره را شامل بخش آزاد با موضوع های مختلف فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، بخش ویژه شامل مرز مشترک، چالش ها، تهدیدها و فرصت های پیش رو، راه ها و موانع توسعه و امنیت پایدار استان های منطقه، راه های تقویت همگرایی استان های منطقه و گسترش بیش از پیش مبادلات بر پایه اشتراکات فرهنگی، تاریخی و دینی، راه ها و موانع توسعه اقتصادی منطقه، تروریسم در منطقه، خشونت و افراط گرایی در منطقه و محیط زیست و بحران های پیش رو اعلام کرد.
وی یادآور شد: همه مطبوعات، خبرگزاری ها و پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی با گستره استانی، منطقه ای یا سراسری امکان شرکت در این جشنواره را دارند.
وی با بیان اینکه بخش آزاد تنها مختص رسانه های مکتوب و الکترونیکی استان های جدار مرزی غرب ایران است و استان های مرزی کشور عراق، در این بخش رقابت نمی کنند، افزود: رسانه های مکتوب و الکترونیکی استان های جدار مرزی کشور عراق تنها در بخش ویژه و در زمینه های سرمقاله و یادداشت، مقاله، مصاحبه و گفتگو و گزارش به رقابت می پردازند و رسانه های جدار مرزی غرب ایران علاوه بر بخش آزاد در بخش ویژه نیز مجاز به شرکت هستند.
وی با تاکید بر اینکه ضمایم استانی روزنامه های سراسری، مجاز به شرکت در جشنواره نبوده و آثار و مطالب بدون امضا یا با امضای مستعار نیز پذیرفته نمی شوند افزود: هر فرد چه در بخش آزاد و چه در بخش ویژه حداکثر در دو رشته با ارایه سه تا پنج اثر می تواند در جشنواره شرکت کند و آثار و مطالب غیر مرتبط با موضوعات محلی و منطقه ای از دور رقابت خارج می شوند.
وی اظهار کرد: پایگاه های اطلاع رسانی اینترنتی در صورتی مجاز به شرکت در جشنواره خواهند بود که دفتر مرکزی آنها مطابق با فهرست مندرج در سایت معاونت امور مطبوعاتی در یکی از استان های شرکت کننده باشد و دارای مجوز فعالیت از هیات نظارت بر مطبوعات نیز باشد.
وی از متقاضیان شرکت در جشنواره خواست آثار خود را حداکثر تا پایان دی ماه ١٣٩٤ به سامانه جشنواره های مطبوعاتی به نشانی الکترونیکی
www.pressfestival.ir ارسال کنند.
وی برگزاری نشست مشترک فعالان رسانه ای استان های منطقه، برپایی نمایشگاه مشترک مطبوعات دو کشور ایران و عراق و تقدیر از برگزیدگان جشنواره با حضور مسئولان ارشد ملی و استانی را از برنامه های جنبی این جشنواره اعلام کرد.