مسئول واحد مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملکشاهی بیان نمود: دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است.

ImageHandler

به گزارش راسان خبر؛ ثریا منصوری در رابطه با این بیماری اظهار داشت: در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود و یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

 
وی با بیان اینکه نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط مکانیزم‌های مختلفی است، ادامه داد: دیابت دو نوع اصلی دارد که در دیابت نوع یک تخریب سلولهای بتا در پانکراس منجر به نقص تولید انسولین می‌شود و در نوع دو مقاوت پیشرونده بدن به انسولین وجود دارد که در نهایت ممکن است به تخریب سلول‌های بتای پانکراس و نقص کامل تولید انسولین منجر شود. در دیابت نوع دو مشخص است که عوامل ژنتیکی، چاقی و کم‌تحرکی نقش مهمی در ابتلای فرد دارند.
 
مسئول واحد مبارزه با بیماریهای شبکه بهداشت و درمان شهرستان ملکشاهی خاطر نشان کرد: در دیابت، سرعت و توانایی بدن در استفاده و سوخت و ساز کامل گلوکز کاهش می‌یابد از این‌رو میزان قند خون افزایش یافته که به‌آن هایپرگلیسمی می‌گویند.
 
وی تصریح کرد: وقتی این افزایش قند در دراز مدت در بدن وجود داشته باشد عوارض میکروواسکولار دیابت یا تخریب رگ‌های بسیار ریز در بدن ایجاد می‌شوند که می‌توانند اعضای مختلف بدن همچون کلیه، چشم و اعصاب را درگیر کنند.
 
منصوری افزود: همچنین دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی عروقی ارتباط مستقیمی دارد. لذا غربالگری و تشخیص زودرس این بیماری در افراد با ریسک بالا می‌تواند در پیشگیری از این عوارض موثر باشد. تشخیص و همچنین غربالگری دیابت با انجام آزمایش قند خون میسر است.