رئیس کانون کارفرمایان جایگاه‌داران سوخت به این سوال پاسخ داد که استفاده از کارت‌های بانکی به جای کارت سوخت چقدر جدی است؟

download

به گزارش راسان؛ ناصر رئیسی‌فرد در این مورد به  گفت: در حال حاضر تجهیزاتی در جایگاه‌های سوخت وجود دارند که با هزینه‌های بالا برای استفاده از کارت‌های هوشمند سوخت نصب شده بود اما هم‌اکنون کارکردشان چیزی جز کسب اطلاعات مربوط به میزان مصرف سوخت نیست. در این خصوص پیشنهاد مشخص ما این بود که وزارت نفت با سیستم بانکی مذاکراتی انجام دهد تا بتوان به جای کارت سوخت از کارت‌های بانکی استفاده کرد.

وی ادامه داد: یعنی مردم به جای اینکه کارت سوخت را در دستگاه قرار دهند، کارت ‌بانکی خود را وارد دستگاه می‌کنند که به وسیله این کارت هم سوختگیری انجام شده و هم هزینه بنزین پرداخت می‌شود.

به تبع این کار هم از تجهیزات گران‌قیمت موجود در جایگاه‌های سوخت استفاده کاربردی به عمل می‌آید و هم سرعت سوخت‌گیری هر خودرو در جایگاه افزایش پیدا می‌کند. ضمن اینکه در صورت اجرایی کردن این طرح علاوه بر کاهش نقدینگی و مبادله اسکناس در جایگاه‌های سوخت، می‌توان شاهد افزایش گردش بانکی و تجارت الکترونیکی بود، همچنین چالشی که بین جایگاه‌دار و مصرف‌کننده هنگام سوخت‌گیری وجود دارد نیز کاهش پیدا می‌کند.

رئیسی‌فرد اضافه کرد: در حال حاضر فرهنگ استفاده از پرداخت الکترونیک در کشور به خصوص در جایگاه‌های سوخت ایجاد شده کما اینکه حدود ۶۰ درصد از پرداختی‌ها، در سکوهای مجهز به دستگاه پرداخت الکترونیک، توسط کارتخوان‌ها انجام می‌شود. بنابراین با استفاده از این سیستم می‌توانیم از دانش روز بهره گرفته و به سمت تجارت الکترونیکی حرکت کنیم.

وی متذکر شد: اما به‌رغم تاکید جایگاه‌داران به اجرای این طرح و ارائه پیشنهاد موضوع به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی و ستاد حمل و نقل و سوخت، متاسفانه هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است.

رئیس کانون کارفرمایان جایگاه‌داران سوخت در پایان بیان کرد: با استفاده از این روش یعنی سوخت‌گیری با کارت‌های بانکی عضو شبکه شتاب، باز هم امکان جمع‌آوری آمار و اطلاعات از میزان مصرف سوخت وجود خواهد داشت.

در این خصوص البته وزارت نفت و به طور مشخص ستاد حمل و نقل و سوخت باید با سیستم بانکی کشور وارد مذاکره شده و زمینه انجام کار را به لحاظ نرم‌افزاری فراهم کند. فکر می‌کنم کارت‌های سوخت از نوع چیپست هستند و کارت‌های بانکی از نوع مگنتی. بر این اساس اگر سیستم بانکی و ستاد سوخت در این زمینه توافق کنند، می‌شود امکان آمارگیری از میزان مصرف سوخت برای کارت‌های بانکی هم فراهم شود.

منبع: اقتصاد نیوز