مراسم رونمایی از ١٨ عنوان کتاب به زبان کردی ایلامی شامگاه یکشنبه در حاشیه نهمین نمایشگاه سراسری کتاب ایلام با حضور استاندار ایلام و جمعی از مسئولان فرهنگی استان برگزار شد.

۳۲۴۵۷۳_orig

راسان خبر، ایلام_ ، در این محفل که استاندار ایلام، فرماندار و جمعی از نویسندگان ایلامی و اصحاب قلم استان شرکت داشتند سخنرانان مراسم از مجری برنامه گرفته تا موسیقی، زبان کردی را در اجرای برنامه بکار برده و چاشنی این محفل کردند.
استاندار ایلام در این آیین با گویش کردی ایلامی با تقدیر از برپا کنندگان این محفل گفت: فرهنگ ایلام و زبان این دیار بسیار غنی بوده و برای حفظ آن باید تلاش شود.
محمدرضا مروارید اظهار کرد: زبان کردی باید روز بروز غنی تر شده و دلنوشته های مردم این دیار به زبان کردی در استان و کشور منتشر شود.
وی با تاکید بر اینکه برای ماندگاری زبان کردی باید تلاش کرد، افزود: متاسفانه اکنون بیشتر خانواده های ایلامی با زبان فارسی با فرزندان خود صحبت می کنند در حالیکه زبان کردی دارای قدمت زیادی است و باید حفظ و ماندگار شود.
وی از اصحاب رسانه و قلم استان خواست برای ترویج نهضت کردی حرف زدن بین خانواده های ایلامی تلاش کنند.
در این آیین همچنین هوشنگ عبدالهی از پیشکسوتان روزنامه نگاری و نویسندگی در استان ایلام گفت: زبان کردی و نوشتار آن باید به رسم و آداب تبدیل شود.
وی تاکید کرد: زبان کردی بسیار ارزشمند بوده بطوریکه دارای هزاران واژگان گوناگون است که امیدواریم همه در حفظ این زبان پایدار تلاش تا هیچگاه به زبانی بیگانه تبدیل نشود.
وی یادآور شد: زبان کردی باید از دوران بچگی به افراد آموزش داده شده تا به ماندگاری آن کمک شود.
اجرای ساز سنتی توسط استاد فلاحتی و موسیقی پاپ مرتضی دشتی به زبان کردی از دیگر برنامه های این آیین بود که با استقبال شرکت کنندگان مواجه شد.
در این آیین از ١٨ عنوان کتاب به زبان کردی ایلامی از نویسندگان استان ایلام از جمله مصطفی بیگی، میثم خورانی، شمس الله لطفی کار، کامران رحیمی و غیره رونمایی شد.
زبان کردی جنوبی به عنوان زبان غالب مناطق وسیعی از استان ایلام در شهرستان های ایلام، چرداول، سیروان، ایوان، ملکشاهی، بخش هایی از آبدانان، بدره، دهلران و مهران رایج است.
افزون بر زبان کردی گویشوران لری و لکی و نیز تاعرب زبان دراستان ٦٠٠ هزار نفری ایلام سکونت دارند.

گفتنی است ، نهمین نمایشگاه بزرگ کتاب ایلام از سوم تا ٩ دی ماه به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران ، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان و موسسه فرهنگی هنری مشکات ولی عصر(عج) ایلام دایر شده است.