معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام گفت: یکی از عوامل اثرگذار در بروز بیماری‌های غیرواگیر سبک زندگی است که نیاز به آگاهی بخشی و آشنایی با بیماری‌ها را تبدیل به امری ضروری کرده است.

ImageHandler

به گزارش راسان خبر،دکتر راضی ناصری‌فر در این رابطه اظهار کرد: سومین عامل مرگ‌ومیر در کشور و به‌تبع استان ایلام را ابتلا به سرطان عنوان و اظهار کرد: به‌طورکلی رفتارها، سبک زندگی، تغذیه، نوع فعالیت‌ها و وضعیت هوا از عواملی هستند که بر بروز سرطان به‌عنوان سومین عامل مرگ‌ومیر در استان تأثیر دارد.

 معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام با بیان اینکه اصل نخست در مبارزه با بیماری‌ها، پیشگیری از عوامل خطرساز بیماری است، افزود: هدف حوزه سلامت ارائه اطلاعات به مردم و شناسایی عوامل خطر و همچنین روش‌های لازم برای خودمراقبتی است که با تغییر رفتارها و سبک زندگی و گزینش الگوهای زندگی سالم می‌توان درصد خطر ابتلا را کاهش داد.
 
وی یکی از راهبردهای مبارزه با سرطان را  ارتقای سواد سلامت به‌ویژه در گروه زنان عنوان کرد و گفت: باید کمپین‌های استانی در مورد مبارزه با دخانیات، قلیان، اعتیاد، مواد فست‌فودی و… تشکیل شود و همچنین برنامه‌هایی مانند خودمراقبتی، آموزش به بیماران سرطانی از طریق بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، جلب مشارکت مردمی و افزایش دسترسی مردم به اطلاعات مرتبط با بیماری‌های غیرواگیر با استفاده از تکنولوژی روز به‌عنوان عواملی مؤثر در راستای ارتقا سواد سلامت تقویت شود.
 
 دکتر ناصری‌فر بهره‌مندی مردم از خدمات بهداشتی را عامل مهم دیگری در مبارزه با سرطان دانست و گفت: باید مردم به حدی از آگاهی برسند که بتوانند عوامل خطرساز و نشانه‌های بیماری را شناسایی کنند.
 
وی سومین راهبرد پیشگیری از بیماری‌ها را “نهادینه‌سازی کار فرابخشی برای کاهش عوامل خطر” عنوان کرد و گفت: باید این تصور غلط که مبارزه با سرطان تنها بر عهده‌ی وزارت بهداشت است از بین بروند و کار فرابخشی برای کاهش عوامل خطر را نهادینه کرد تا سرطان شناخته شود و جامعه نسبت به بیماری سرطان حساس شوند و چه بسی با خودآزمایی به تشخیص زودهنگام آن کمک کنند تا با اقدامات انجام شده بیماری را کنترل و بجز در مواردی اندکی به درمان قطعی رسید.