به گزارش راسان خبر؛ مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با اعلام این خبر گفت: هیچ نوع هورمونی در تولید مرغ در کشور استفاده نمیشود. مرغ تولیدی در کشور تحت نظارت دامپزشکی بسته بندی و پایش می شود، اقدامات نظارتی به منظور کنترل بیماریها صورت می گیرد و طیور تغذیه مناسبی دارند. دکتر پیرانی افزود: استفاده از […]

download

به گزارش راسان خبر؛ مدیرکل دامپزشکی استان ایلام با اعلام این خبر گفت: هیچ نوع هورمونی در تولید مرغ در کشور استفاده نمیشود. مرغ تولیدی در کشور تحت نظارت دامپزشکی بسته بندی و پایش می شود، اقدامات نظارتی به منظور کنترل بیماریها صورت می گیرد و طیور تغذیه مناسبی دارند.

دکتر پیرانی افزود: استفاده از هورمون از دو بعد منطقی و عملی نیست: یکی از نظر اقتصادی: چون آنقدر گران است که مقرون بصرفه نیست.

دوم هورمون اختصاصی جهت رشد مرغ تولید نشده که مرغدار بتواند در حجم خیلی بالا و بصورت مکرر استفاده کند و اثربخش نیز باشد.

وی افزود پرورش امروزه مرغ ناشی از اصلاح نژاد و تلفیق نژادهای گوشتی است که سرعت رشد بالایی دارند و ربطی به استفاده از هورمون ندارد. ضمناً بخش اعظم جیره طیور پرورشی با منشاء گیاهی است و از محصولاتی مانند ذرت و سویا استفاده میشود.

دکتر پیرانی یادآور شد: سالی ۲ بار اداره نظارت بر بهداشت عمومی بصورت تصادفی نسبت به نمونه گیری و پایش باقیمانده هورمون ها، سموم، فلزات سنگین و آنتی بیوتیک ها در گوشت مرغ و جیره طیور و … اقدام می نماید.

وی ادامه داد لازم به ذکر است مرغ ها در دوران پرورش آزمایش می شوند و حتی قبل از کشتار نیز مورد آزمایش قرار می گیرند و پس از تأیید سلامت و بهداشت از طرف دامپزشکی به آنها گواهی سلامت و مجوز عرضه و کشتار در کشتارگاه داده می شود.