راسان خبر ایلام، دکتر علی دل پیشه در کمیته ترویج زایمان طبیعی و ارتقاء سلامت مادر و نوزاد در دانشگاه ضمن خیرمقدم به حاضران اظهار کرد: نهادينه شدن زايمان طبيعي در سطح جامعه نيازمند مشاركت همه اقشار را می طلبد و دانشگاه نیز همواره برای اجرای این برنامه در سطح استان تلاش خود را به […]

images-(1)

راسان خبر ایلام، دکتر علی دل پیشه در کمیته ترویج زایمان طبیعی و ارتقاء سلامت مادر و نوزاد در دانشگاه ضمن خیرمقدم به حاضران اظهار کرد: نهادينه شدن زايمان طبيعي در سطح جامعه نيازمند مشاركت همه اقشار را می طلبد و دانشگاه نیز همواره برای اجرای این برنامه در سطح استان تلاش خود را به کار بسته است.

وی با اشاره به توجه ويژه دولت به فرهنگ‌سازي در خصوص زايمان طبيعي ادامه داد: ترویج زایمان طبیعی یکی از بسته های مهم طرح تحول نظام سلامت است که با هدف ارتقاء سطح سلامت مادران در سطح کشور در دولت تدبیر و امید توسط وزارت بهداشت به مرحله اجرا رسیده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام بیان داشت: در راستاي سياست هاي جديد جمعيتي مبني بر افزايش جمعيت ، ترويج زايمان طبيعي در قالب طرح تحول نظام سلامت و برنامه راهبردی دولت تدبير و اميد با رایگان شدن آن در بیمارستان های دولتی از ۱۵ اردیبهشت ماه در سراسر کشور اجرا گردیده و آثار مثبت و قابل توجهی را در پی داشته است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: متاسفانه در سالهای گذشته در سطح کشور عمل سزارین در جامعه فراگیر شده که این فرهنگ نادرست خطرات و مشکلاتی را هم برای مادران ، نوزادان و در سطحی بالاتر برای جامعه به همراه خواهد داشت.

دکتر دل پیشه تنها راه کاهش آمار سزارین را در ترویج زایمان طبیعی فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم و خصوصاً قشر زن در جامعه دانست و ابراز داشت: مزایای زایمان طبیعی باید برای مادران باردار به صورت کاملاً واضح و روشن تشریح شود و این فرهنگ نادرست اصلاح گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام در پایان سخنان خود با تقدیر ویژه از از تلاش دست اندرکاران عرصه بهداشت و درمان بر حفظ وضعیت موجود، عدم  وقوع مرگ مادران باردار در طول ۲۲ ماه را یکی از افتخارات دانشگاه در دولت تدبیر و امید عنوان نمود و بر ارتقاء این گونه شاخص های مهم در سطح استان تاکید نمود.

در ادامه این جلسه پس از ارائه آمار زایمان طبیعی و سزارین مربوط به سال ۹۳ و ۶ ماهه اول ۹۴ مصوباتی در جهت بهبود شاخص برنامه مادران و نوزادان استان به تصویب شرکت کنندگان رسید.