به گزارش راسان خبر؛ پایگاه خبری العهد، در گزارشی نوشت: شخصیت های سوری مخالف به نقل از احمد الجربا رئیس سابق گروه مخالفان خارج نشین نظام سوریه موسوم به “ائتلاف سوری مخالف” گفتند که تعیین علوش تصمیم عربستان است که می خواهد از این طریق به جان کری و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و […]

۱۳۹۴۰۹۱۸۱۷۰۱۲۵۲۳۵۶۶۸۲۴۵۴

به گزارش راسان خبر؛ پایگاه خبری العهد، در گزارشی نوشت: شخصیت های سوری مخالف به نقل از احمد الجربا رئیس سابق گروه مخالفان خارج نشین نظام سوریه موسوم به “ائتلاف سوری مخالف” گفتند که تعیین علوش تصمیم عربستان است که می خواهد از این طریق به جان کری و سرگئی لاوروف وزیران خارجه آمریکا و روسیه پیام بفرستد.

برپایه این گزارش، احمد الجربا خود را برای تاسیس حزب خود موسوم به “دموکرات های سوری” آماده می‌کند؛ به گونه ای که اجلاس ماه آینده برای بحث درباره اساسنامه داخلی این حزب در شهر قاهره برگزار خواهد شد و برای ده‌ها سوری مقیم خارج دعوتنامه با بلیط هواپیماها –حتی پیش از آنکه این افراد با حضور در آن موافقت کنند- ارسال شده است.

یکی از این شخصیت‌های سوری مخالف که برای شرکت در اجلاس حزب الجربا در قاهره از او دعوت بعمل آمده است، از اقلیت های سوریه می‌باشد که الجربا در اساسنامه حزب خود این اقلیت ها را “علوی و کرد و مسیحی” دانسته است. این شخصیت سوری مخالف گفت که الجربا با وی برای حضور در این اجلاس تماس تلفنی گرفت و وی نیز در این تماس  با الجربا از تعیین محمد علوش به عنوان مذاکره کننده ارشد تیم مخالفان (خارج نشین) به مذاکرات ژنو در سویس (درباره بحران سوریه) انتقاد کرده است؛ زیرا محمد علوش فرمانده نظامی یکی از گروه‌های مسلح تکفیری است و تعیین او باعث تحریک روس ها و نزدیک تر شدن آنها به نظام سوریه خواهد شد. این شخصیت مخالف سوری گفت که الجربا به انتقاد وی درخصوص تعیین محمد علوش اینگونه پاسخ داد که تعیین محمد علوش به عنوان مذاکره کننده ارشد تصمیم عربستان بود که می خواست از این طریق به کری و لاوروف –پیش از دیدار دوجانبه آنها برای بحث درباره اوضاع در سوریه قبل از آغاز مذاکرات- پیام بفرستد.

این شخصیت مخالف سوری در گفت وگو با پایگاه خبری العهد تصریح کرد: محتوای پیام عربستان این است که ریاض خواهان راه حلی برای جنگ در سوریه در حال حاضر و به شیوه ای که هم اکنون بحران در سوریه اداره می شود، نیست.

الجربا در گفت‌وگوی تلفنی خود با این شخصیت مخالف افزود: سعودی ها منتظر پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و به قدرت رسیدن جمهوری خواهان در واشنگتن هستند تا هجوم عملی خود در منطقه را آغاز کنند.

این شخصیت مخالف سوری تصریح کرد: عربستان به طور مستقیم در پس پرده خواهان کاهش قیمت های نفت در بازارهای جهانی است و هم اکنون تجربه ای را که با توافق با دولت رونالد ریگان رئیس جمهور اسبق آمریکا در سال ۱۹۸۶ میلادی، اجرا کرد، بازتکرار می‌کند که به فروپاشی اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۰ میلادی منجر شد. این شخصیت به نقل از الجربا گفت: تصمیم عربستان برای کاهش قیمت‌های نفت تا زمان رسیدن هر بشکه به زیر ۲۰ دلار برای فشا اقتصادی بر ایران و روسیه ادامه خواهد یافت.

برپایه این گزارش، سعودی‌ها امیدوارند – زمانی که قیمت های نفت در پایین ترین سطح خود قرار داد- جمهوری خواهان به قدرت برسند؛ چرا که این امر باعث تشویق آنها به رویارویی با حمایت نظامی روسیه از ارتش سوریه و مقابله با نفوذ ایران در عراق با ابزارهای نظامی و اقتصادی می شود و این وضعیت سیاست عربستان را که خواهان سرنگونی نظام سوریه و  محاصره ایران می باشد، تقویت می‌کند.

منبع: تسنیم