به گزارش راسان خبر؛ در مراسمی که به مناسبت آغازعملیات در جوار امامزاده سیدمحمدعابدگنبد برگزارشد عبدالحمید شیخ محمدی ، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام  با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی پیرامون عملیات ساماندهی این گلزار سخن گفت و خاطرنشان کرد این گلزار بصورت اجرای تیپ تک مزاری اجرایی می شود. […]

 

۵

به گزارش راسان خبر؛ در مراسمی که به مناسبت آغازعملیات در جوار امامزاده سیدمحمدعابدگنبد برگزارشد عبدالحمید شیخ محمدی ، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام  با تبریک دهه فجر انقلاب اسلامی پیرامون عملیات ساماندهی این گلزار سخن گفت و خاطرنشان کرد این گلزار بصورت اجرای تیپ تک مزاری اجرایی می شود.

وی افزود : انقلاب اسلامی مرهون خون پاک شهیدان است و خطه شهیدپرور ملکشاهی افتخارآفرینیشان در هشت سال دفاع مقدس برای همگان بویژه استان ایلام آشکار وروشن است .

معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام خاطرنشان کرد ، عملیات ساماندهی در دو فاز پیش بینی شده ، که فاز اول هشتاد مزار و در فازدوم دویست مزارباقیمانده ساماندهی می شود.

وی افزود : عملیات ساماندهی با بهره گیری از طرح تیپ تک مزاری که نمونه منتخب کشوری است اجرایی می شود.

معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام در تشریح بیشتر افزود : این طرح کشوری در چند استان همجوار نیز اجرا و متناسب با شرایط اقلیمی استان ایلام انتخاب ، طراحی و اجرایی خواهد شد.

عبدالحمید شیخ محمدی ، معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان ایلام ازمردم شهیدپرورشهرستان ملکشاهی درخواست کرد با دست اندرکاران عملیات اجرایی این طرح مهم همکاری و مساعدت نمایند.

در ادامه حجت الاسلام سید ابوالفضل حسینی امام جمعه و حسین علی موسوی ، فرماندار ملکشاهی رسما با شرکت درعملیات کلنگ زنی آغاز این پروژه اجرایی را اعلام کردند.

امام جمعه و فرماندار ملکشاهی با تقدیر ازبنیاد استان ایلام که در دهه مبارک فجر این عملیات را شروع کردند تقدیر وجهت مساعدت اعلام آمادگی نمودند .

لازم به ذکر است روستای گنبد در ۳۵ کیلومتری شهر ملکشاهی و مدفن امامزاده سید محمد عابد از نوادگان حضرت امام موسی کاظم (ع) می باشد .

 بر طبق شجرنامة موجود در بقعه سيد محمد عابد از فرزندان موسي بن جعفر (علیه السلام) مي باشد كه در دوران اختناق حكومت متوكل وارد ايران  و در منطقه فعلي ساكن شده و در همين منطقه نيز دفن گرديده است.

به اعتقاد اهالی، این امامزاده فرزند بلافصل امام موسی کاظم (علیه السلام) و برادر امام رضا (علیه السلام) است و مردم اعتقاد خاصی به ایشان دارند.

در سال ۱۳۸۵ عملیات دیوارکشی این گلزار و بقاع متبرکه انجام شد و طی سالیان اخیر با پیگیریهای بنیاد استان ایلام این مهم محقق شد.

به گفته مهندس یونس فرجی ، رئیس اداره تامین مسکن وگلزارهای بنیادشهیدوامورایثارگران استان ایلام به علت شرایط استثنایی این گلزار و توپوگرافی محوطه گلزار وپراکندگی مزارهای منورشهیدان درسطح گلزار شرایط سختی رابرای عملیات ساماندهی فراهم نموده است .

وی در تشریح اختلاف سطح مزارومحوطه صحن امامزاده که بیش از ۴ متراست افزود :   شاید این گلزار استثنایی ترین گلزار در حیث سامان دهی باشد و طولانی شدن تصمیم گیری جهت عملیات سامان دهی نیز به همین سبب بود .

فرجی تصریح کرد :    درعملیات سامان دهی این مزار ، قبور قدیمی با رعایت کدهای ارتفاعی مقاوم سازی خواهدشد که درآینده عملیات همسطح سازی سایرقبور نیز اجراشود مشکلی ایجاد نشود.

وی افزود :  نظر به اختلاف سطح زیاد محوطه وشیب نسبتا زیادجهت کاهش وآرام شدن شیب ساماندهی سطوح درچند قسمت با ارتفاع های مشخص انجام می شود.

فرجی مساحت کل این گلزار را ۱۸هزارو پانصد مترذکرکرد و افزود مزارهای شهدا دراین گلزار هشت هزار متر رابر دارند .