۱۵۰ دختر جوان ساکن خوابگاهی غیردولتی در پایتخت با مشکلات متعددی مواجهند و در حالی که مجوز فعالیت این خوابگاه در سال ۹۳ به پایان رسیده همچنان به کار خود ادامه می‌دهد و هیچ نهادی نیز مسئولیت نظارت بر آن را بر عهده نمی‌گیرد؟

۱۳۹۴۱۱۲۷۰۹۱۱۴۱۲۶۹۷۱۳۲۹۱۴

به گزارش راسان خبر؛ بسیاری از دختران جوان به امید قبولی در دانشگاه و ادامه تحصیل از خانواده خود جدا شده و راهی شهر دیگری می‌شوند به امید رقم خوردن آینده‌ای بهتر اما غافل از اینکه دست و پنجه نرم کردن با مشکلات خوابگا‌ه‌های غیردولتی، شوق تحصیل را به خیالی خام تبدیل می‌کند.

ماجرای مشکلات دانشجویان در خوابگاه‌های غیردولتی مربوط به یک یا دو سال اخیر نیست، حکایتی است با قدمتی طولانی و عجیب‌تر اینکه با وجود اعتراضات دانشجویان ساکن در این خوابگاه‌ها بازهم نظارتی بر وضعیت آنها اعمال نشده و به حال خود رها هستند.

۱۵۰ دختر دانشجو ساکن خوابگاهی غیردولتی واقع در یکی از خیابان‌های مرکزی پایتخت، این روزها با مشکلات مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنند. مشکلاتی که در سایه نبود نظارت‌ها موجب دل‌نگرانی ۱۵۰ دختر جوان شده و مالک خوابگاه اقدام به تهدید برای تخلیه کرده است.

جمعی از این دانشجویان که برای انعکاس مشکلات خود  مراجعه کرده‌اند، اینگونه می‌گویند:

۱۵۰ دختر جوان ساکن این خوابگاه ۵ طبقه هستند. زمانی که می‌خواستیم سوئیتی در این خوابگاه اجاره کنیم به سایت خوابگاه داران غیردولتی مراجعه کردیم، در این سایت ذکر شده بود که خوابگاه دارای مجوز است اما اگر هم‌اکنون به سایت مراجعه کنید اسم خوابگاه از لیست دارای مجوزها حذف شده است.

دانشجویان در خوابگاه با مشکلات متعددی مواجهند از جمله قطع آب گرم،‌ قطع شوفاژ و عدم نظافت خوابگاه این در حالی است که ماهانه ۳۸۰ هزار تومان بابت کمترین امکانات، کرایه پرداخت می‌کنیم.

مالک اصلی، ساختمان ۵ طبقه خوابگاه را به فرد دیگری اجاره داده و هم‌اکنون بین این دو فرد اختلاف ایجاد شده است و در این میان ۱۵۰ دختر ساکن این خوابگاه با مشکل مواجه شده‌اند به گونه‌ای که مالک اصلی می‌گوید، نیازی نیست ساختمان را تخلیه کنید و من با شما مجدد قرارداد می‌بندم و فرد دوم که ساختمان را اجاره کرده به ما می‌گوید تا ۳۰ بهمن بیشتر اجازه سکونت در این خوابگاه را ندارید.

ما صرفاً یک تخت اجاره نکرده‌ایم بلکه یک سوئیت با امکانات کامل از جمله ماشین لباسشویی، تلویزیون و سایر امکانات که در قرارداد ذکر شده اجاره کرده‌ایم اما این امکانات در اختیار ما نیست و در بهمن به مدت ۲ هفته آب گرم خوابگاه قطع بود و در روزهای اخیر نیز برق قطع شده است.

در حالی که مجوز خوابگاه سال ۹۳ به پایان رسیده است، در شهریور سال جاری با عنوان خوابگاه دارای مجوز اقدام به جذب دانشجوی جدید کردند. چرا مسئولان به بهانه اینکه چون خوابگاه مجوز ندارد از نظارت بر آن شانه خالی می‌کنند تا ۱۵۰ نفر ساکن آن با چنین مشکلاتی مواجه شوند؟

برای انعکاس مشکلات خود و رفع آن چندین بار با پلیس ۱۱۰ تماس گرفته‌ایم اما وقتی به در خوابگاه می‌آیند، اعلام می‌کنند ما مجوز ورود نداریم و مشکل را پیگیری نمی‌کنند حتی صورت جلسه‌ای نیز ثبت نمی‌کنند؛ چرا هیچ نهادی مسئولیت نظارت بر این خوابگاه را بر عهده نمی‌گیرد؟ بارها مسئولان وزارت علوم اعلام کرده‌اند که خوابگاه‌های بدون مجوز برچیده می‌شوند پس این خوابگاه چگونه در حال فعالیت است؟ ۱۵۰ دانشجوی دختر ساکن این خوابگاه باید مشکلات خود را به کدام نهاد بگویند؟

در ذیل تصاویر نامه‌های ارسالی این دانشجویان به صندوق رفاه دانشجویی وزارت علوم قابل رویت است که تا کنون هیچ رسیدگی در این خصوص انجام نشده است.

طبق اعلام مسئولان وزارت علوم، از ۲۲۸ هزار ظرفیت خوابگاه‌های دولتی ۲۳ هزار ظرفیت خوابگاهی غیردولتی (خودگردان) نیز وجود دارد که توسط بخش خصوصی تأسیس شده اما تحت نظارت و دارای مجوز است. تعدادی از خوابگاه های دانشجویی نیز تحت نظارت نیستند. در حال حاضر ۲۰۷ مجتمع خوابگاهی غیردولتی مشغول به فعالیت بوده و ۸۱ خوابگاه دیگر غیردولتی در حال دریافت مجوز است.

رضا شوکتی از اعضای هیئت مؤسس اتحادیه خوابگاه دارن غیردولتی در خصوص مشکل این دانشجویان به خبرنگار تسنیم می‌گوید: تمام خوابگاه‌ها زیر نظر صندوق رفاه دانشجویان هستند و طبق دستورالعمل جدید، اتحادیه خوابگاه‌داران غیردولتی هیچ تعهد و مسئولیتی ندارد. وزارت علوم به ما اعلام کرده است، شما کنار بروید، ما خودمان کار را انجام می‌دهیم از روزی هم که کار را بر عهده گرفته‌اند، مشکل پیش آمده است.

وی می‌افزاید:‌ مسئولان وزارت علوم به ما گفته‌اند بر موضوع وضعیت دانشجویان در خوابگاه‌های غیردولتی نظارتی نداشته باشیم، این دانشجویان برای انعکاس مشکلات خود با ما هم تماس گرفته‌اند. اما دستورالعمل جدید دست ما را بسته است و ما کنار ایستاده‌ایم و نظاره‌گر هستیم و اتحادیه خوابگاه داران غیردولتی نمی‌تواند مشکلات دانشجویان را پیگیری کند.

ذوالفقار یزدان مهر رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در این رابطه می‌گوید:‌ اسامی خوابگاه‌های دارای مجوز در سایت صندوق رفاه دانشجویان موجود است و سایت خوابگاه‌داران غیردولتی از نظر ما معتبر نیست و این اتحادیه مسئولیتی در برابر این موضوع ندارد.

وی می‌افزاید: شورای ارزیابی و نظارت در تهران داریم که معاون دانشجویی دانشگاه تهران رئیس آن است که بر موضوع خوابگاه‌های دانشجویی نظارت دارند اما اگر اسم خوابگاه غیردولتی در لیست مورد تأیید موجود در سایت صندوق رفاه نباشد، مسئولیتی در قبال آن نداریم.

فردین تقی‌زاده معاون پشتیبانی و منابع انسانی صندوق رفاه وزارت علوم نیز به تسنیم می‌گوید:‌ مسئول این خوابگاه را که دانشجویان با آن مشکل دارند، صدا زدیم تا موضوع را بررسی کنیم. مجوز این خوابگاه تا پایان سال ۱۳۹۳ اعتبار داشت و هم‌اکنون این خوابگاه مجوز ندارد البته درخواست مجوز جدید ارائه کرده‌اند.

وی می‌افزاید: در این خوابگاه به جز دانشجو، کارمند نیز سکونت دارد و ما می‌توانیم دانشجویان ساکن آن را به خوابگاه‌های دانشجویی مورد تأیید وزارت علوم هدایت کنیم اما برای رسیدگی به وضعیت سایر ساکنان این خوابگاه نیاز به ورود نیروی انتظامی است و از آن‌جا که این خوابگاه مجوز ندارد امکان پلمب آن وجود دارد.

تقی‌زاده تأکید می‌کند:‌ اگر این خوابگاه از وزارت علوم مجوز بگیرد دیگر اجازه ندارد تا افراد دیگری غیراز دانشجویان را پذیرش کند.

به گزارش تسنیم، ۱۵۰ دختر جوان ساکن این خوابگاه غیردولتی بدون نظارت و با امکانات نامناسب زندگی می‌کنند، این در حالی است که هیچ نهادی مسئولیت نظارت بر خوابگاه‌های غیردولتی بدون مجوز را بر عهده نمی‌گیرد.

چرا زمانی که مجوز خوابگاه غیردولتی به پایان می‌رسد،‌ می‌تواند همچنان به فعالیت خود ادامه دهد و از سوی دیگر صدای اعتراض و حتی ثبت شکایت ساکنان آن راه به جایی نمی‌برد و حتی نیروی انتظامی نیز به این مسئله وارد نمی‌شود؟

منبع: تسنیم