رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی: صندوق بازنشستگی کشوری ورشکسته است؛ بنابراین در برنامه ششم برای آن تصمیم گیری شده است.

download

محمدباقر نوبخت در نشست هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران افزود: منابع مالی ما محدود است و نمی توانیم در یک برنامه همه مشکلات کشور را حل کنیم بنابراین تفاوت اصلی برنامه ششم توسعه با برنامه های قبلی اینست که برنامه ششم مسئله محور است و روی چند محور خاص متمرکز شده است. 

 وی افزود: مسائلی مانند آب ، محیط زیست و صندوق های بازنشستگی از جمله مسائل مهمی است که اگر در برنامه ششم برای آن فکر اساسی نشود به مشکل جدی برخواهیم خورد و مسئله صندوق های بازنشستگی به حدی است که الان از یک نفر کم می شود و به ۷ نفر حقوق بازنشستگی می دهیم که این امر نشان می دهد صندوق های بازنشستگی ورشکسته هستند. 
 
 وی افزود: موضوعات دیگری که در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار خواهند گرفت موضوعاتی هستند که پیشران توسعه هستند و از جمله در برنامه ششم به موضوعاتی مانند معدن و صنایع معدنی ، برداشت از میادین مشترک نفت و گاز ، گردشگری و حمل و نقل ریلی از آن جمله است و در بخش حمل و نقل ریلی می توان گفت با اتصال راه آهن قزوین به آستارا ، خلیج فارس به کشورهای شمال وصل خواهد شد. 
 
 وی موضوعات فرابخشی از جمله اشتغال و تورم را از دیگر محورهای مورد توجه برنامه ششم دانست و تاکید کرد: در بخش سرزمینها هم آنچه در برنامه ششم توسعه روی آن متمرکز خواهیم شد سواحل جنوبی کشور به خصوص سواحل مکران به جای تمرکز بر محور غرب – شرق است. چرا که این سواحل اجازه می دهد به راحتی به آبهای آزاد و اقیانوسها دست پیدا کنیم . 
 
 نوبخت همچنین در خصوص اهداف کمی برنامه ششم توسعه که برگرفته از اسناد فرادستی است گفت: در این برنامه رشد اقتصادی ۸ درصد مورد نظر است که بخشی از سرمایه مورد نیاز از محل سرمایه گذاری های جدید و یک سوم آن از محل بهره وری تامین می شود همچنین در برنامه ششم برای کاهش فاصله درآمدها ضریب جینی ۳۴ صدم و نرخ تورم و بیکاری یک رقمی در نظر گرفته شده است . 
 
 وی افزود: نرخ تورم امسال که ۱۲/۸ درصد است باید در پایان برنامه ششم به ۸/۹ درصد و نرخ بیکاری از ۱۰/۷ درصد فعلی به ۷ درصد برسد . 
 
 رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نرخ باروری را چالشی جدی برای کشور دانست و گفت: جمعیت ایران در حال پیر شدن است و با نرخ باروری ۲/۱ درصدی جمعیت ایران در پایان برنامه ششم به ۸۴ میلیون نفر خواهد رسید . 
 
 وی اقتصاد مقاومتی را یکی از محورهای مهم تدوین برنامه ششم دانست و گفت: یکی از موضوعات مورد تاکید اقتصاد مقاومتی کاهش سهم نفت در اقتصاد بود و ما در این خصوص سهم نفت را از ۳۱/۵ به ۲۲ درصد کاهش دادیم. 
 
 وی همچنین با اشاره به نیاز بنگاههای اقتصادی به تسهیلات بانکی گفت: متاسفانه منابع بانکها از دو محل قفل شده اند یکی اینکه عده ای وام گرفته و قادر به پرداخت آن نیستند که در این خصوص رئیس جمهور بخشنامه ای به استانها داد و آنها را مکلف کرد به فعالان اقتصادی که قادر به بازپرداخت اقساط خود به دلیل شرایط اقتصادی کشور نیستند کمکهایی شود اما بخش دیگر که منابع بانکی را قفل کرده بدهی های کلان دولت به بانکهاست که در این خصوص مقرر شد با توجه به اینکه این بدهی ها در دو سال اخیر افزایش نیافته برنامه ریزی صورت پذیرد تا سال به سال بدهی دولت کاهش یافته و به صفر برسد. 
 
 سخنگوی دولت افزود: برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد باید بخش کشاورزی سالانه ۵ درصد نفت ۹/۳ معدن ۸/۸ ، صنعت ۹/۳، خدمات ۵/۸، و بخش ارتباطات ۱۹/۴ ، رشد داشته باشند که برای حصول این رشد سالانه ۷۲۴ هزار میلیارد تومان پول نیاز است و دولت باید سالانه ۱۰۵ هزار میلیارد تومان در طرحهای عمرانی سرمایه گذاری کند. 
 
 نوبخت تعداد طرحهای ناتمام را حدود ۲۴۰۰ طرح دانست و گفت: این طرحها که قبلاً ۲۹۰۰ طرح بود باید به کمک بخش خصوصی به اجرا درآیند و دولت آمادگی دارد طرحهای ناتمام بخش راه و ساختمان ، ورزش و بیمارستان را به بخش خصوصی واگذار کند. 
 
 وی محل تامین سرمایه های مورد نیاز را صندوق توسعه ملی ، تسهیلات بانکی ، آورده بخش خصوصی ، منابع داخلی شرکتها و منابع خارجی دانست و گفت: در این خصوص ۱۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، ۲۰ میلیارد دلار از طریق فاینال و ۱۸ میلیارد دلار سرمایه گذاری مشترک صورت خواهد پذیرفت. 
 
 رئیس سازمان مدیریت همچنین افزود: سه شنبه هفته آینده با برگزاری یک اجلاس یک روزه ابعاد و اجزای برنامه ششم را به مثابه نخستین برنامه اقتصاد مقاومتی برای علاقمندان و فعالان اقتصادی تشریح خواهیم کرد. 
 
 وی در خصوص سرمایه گذاری خارجی هم گفت: سه گروه کشور وجود دارند؛ کشورهایی که رقابت پذیری آنها بر مبنای تولید است / کشورهایی که رقابت پذیری آنها بر مبنای بهره وری است و کشورهایی که در زمینه اقتصاد نوآور هستند و ایران تلاش می کند در فضای پسابرجام با کشورهای گروه سوم بیش از گذشته همکاری کند. 
 
 وی افزود: امروز دیگر تنها چین مقابل ما نیست که هر چه به ما بگوید مجبور به قبول آن باشیم ما هوای آنها را داریم اما باید با اروپائیها رقابت کنند و آنچه برای ما مهم است منافع ملی است . 
منبع: خبرگزاری دانشجو