به گزارش راسان و به نقل از روابط عمومی میراث ایلام؛ روستاهای ایلام در پهنه سبزگون دشت ها و در دامنه کوه های سربه فلک کشیده در همجواری آثار تاریخی و تمدنی ایلام، مسافران را به آرامش و سکوت مهمان کرده و تجربه ای شیرین و به یادماندنی از سفر به ایلام در ذهن آنها […]

IMG_5061

به گزارش راسان و به نقل از روابط عمومی میراث ایلام؛ روستاهای ایلام در پهنه سبزگون دشت ها و در دامنه کوه های سربه فلک کشیده در همجواری آثار تاریخی و تمدنی ایلام، مسافران را به آرامش و سکوت مهمان کرده و تجربه ای شیرین و به یادماندنی از سفر به ایلام در ذهن آنها حک می کند. 

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام، تصور كنيد صبح هنگام كه چشمانتان را باز مي كنيد در روستايي سرسبز در دامنه كوه هاي سربه فلك كشيده و در حاشيه رودخانه اي خروشان در خانه اي روستايي قرار داريد و صداي جوش و خروش آب و آواز پرندگان گوش شما را نوازش مي دهد.

سفره ای ساده از نان ساجی، کره و توف، روغن حیوانی و تخم مرغ محلی پهن شده است و هیاهوی چوپان هایی که گله را برای بردن به صحرا آماده می کنند همراه با صدای بره ها و بزغاله ها به گوش می رسد. 

زنان روستا از ساعت ها قبل بیدار شده اند، خانه را آب و جارو کرده، شیر گاوها و گوسفندان را دوشیده و مشک دوغ خود را برپا کرده اند، کودکان قد و نیم قد در حال بازی و شادی هستند و طراوت و شادابی حضور آنها اطرافیان را به وجد می آورد. 
حیاط خانه های با صفای روستاییان از انواع درختان، بوته ها و سبزی ها و گیاهان خودروی محلی پر است و زنان روستا به مرغ و جوجه و خروس و بوقلمون های خود آب و دانه می دهند. 

آتش کوانگ (کوره یا اجاق هیزمی نان پزی زنان روستا) روشن است نان های مخملی ساجی آماده است و بوی برنج عنبربو (برنجی محلی ایلام) به مشام می رسد، زنان ناهار را پیش از ظهر هنگام آماده کرده و منتظر بازگشت پدران، همسران و برادران شان از زمین های کشاورزی هستند. 

اینها صحنه های زیبایی از سادگی، صفا، یکرنگی با طبیعت و آرامش نابی است که هر روزه در روستاهای سرسبز ایلام تکرار می شود و تجربه آن آرزوی هزاران نفر از مردمان هیاهو زده شهرهای بزرگ و کوچک است. 

روستاهای ایلام با چشم انداز ارتفاعات و باغ های سرسبز در حاشیه رودخانه ها بسیار تماشایی بوده و به یکی از مقاصد مهم گردشگری در این استان تبدیل شده اند.

این روستاها علاوه بر طبیعت بسیار زیبا و وجود آثار تاریخی با قدمت بالا، با سبک زندگی سنتی و محلی روستایی، حفظ فرهنگ بومی و پخت غذاهای محلی برای مردم مناطق شهری دارای جذابیت فراوانی است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام در این باره گفت: توسعه گردشگری روستایی علاوه بر ایجاد اشتغال و درآمد برای روستاییان باعث حفظ هویت روستاها نیز می شود.

عبدالمالک شنبه زاده افزود: این استان دارای روستاهای متعددی است و پتانسیل بسیار خوبی برای توسعه گردشگری روستایی دارد اما در این زمینه همکاری مردم روستاها ضروری است.

وی اظهار کرد: محیط آرام، بکر، طبیعی و دلنشین روستاها، آداب و رسوم مردمان روستا و تفریح و گردش در روستاها جاذبه هایی است که علاقمندان خاص بسیاری دارد و افراد خسته از زندگی ماشینی شهرها تمایل بسیار زیادی برای بهره مندی از آرامش و سکوت روستاها دارند. 

وی تاکید کرد: توسعه گردشگری روستایی نیازمند حفظ هویت معماری سنتی، فرهنگ، پوشش و غذاهای محلی دارد. 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان ایلام شش روستای هدف گردشگری شامل حیدرآباد میشخاص، کلم بدره، پشت قلعه آبدانان، زنجیره علیا چرداول، سنگ سفید چرداول و سرابکلان سیروان با جاذبه های تاریخی و طبیعی منحصربفرد در این استان وجود دارد. 

عبدالمالک شنبه زاده افزود: در این روستاها امکان زندگی در کنار بومیان منطقه با اسکان در کمپ ها و خانه های بوم گردی و صرف غذاهای محلی مردم منطقه برای گردشگران و مهمانان فراهم است. 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام گفت: ۳۰ خانه بومگردی در روستاهای استان شناسایی شده است که این خانه ها مستقل بوده و با تمامی امکانات اولیه مورد نیاز به صورت اجاره ای در اختیار گردشگران قرار می گیرد. 
شنبه زاده افزود: وی تقویت بوم گردی، ایجاد زیرساخت های گردشگری در روستاها، توسعه کسب و کار مرتبط با گردشگری، ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت روستاییان را از اهداف این طرح عنوان کرد. وی ادامه داد: گردشگران علاوه بر اقامت در این خانه ها و بهره مندی از آرامش و سکوت روستاها و جاذبه های طبیعی و تاریخی این مناطق، امکان بهره مندی از غذاهای محلی و سنتی و دیگر تولیدات عشایر و روستاییان از جمله صنایع دستی را دارند.
استان ایلام در غرب کشور با حدود ۵۹۰ هزار نفر جمعیت، ۱۰ شهرستان، ۲۵ شهر و ۶۸۰ روستا دارد. 
این استان با برخورداری از یک هزار و ۵۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی از مناطق مستعد کشور برای توسعه گردشگری است.