به گزارش راسان؛ روزهاي پاياني سال در کنار همه زيبايي هايي که با نو شدن طبيعت دارد، شاهد حوادث ناگوار هستيم که خاطره اين همه زيبايي را تلخ مي کند؛ ترقه بازي در چهارشنبه آخر سال مهمترين دغدغه مسئولان نيروي انتظامي است. با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال و آمدن فصل بهار، مردم شور […]

download

به گزارش راسان؛ روزهاي پاياني سال در کنار همه زيبايي هايي که با نو شدن طبيعت دارد، شاهد حوادث ناگوار هستيم که خاطره اين همه زيبايي را تلخ مي کند؛ ترقه بازي در چهارشنبه آخر سال مهمترين دغدغه مسئولان نيروي انتظامي است.

با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال و آمدن فصل بهار، مردم شور و شوق زيادي براي خانه تكاني و نو کردن وسايل زندگي دارند.

از آنجايي كه همواره انسانها براي استفاده از طبيعت از يكديگر سبقت وپيشي مي گيرند و مردم ما نيز با آمدن بهار، جنب وجوش ديگري پيدا كرده و آماده استقبال از بهار طبيعت مي شوند اما متاسفانه با استفاده از مواد منفجره و استفاده نابجا در اين گونه جشن ها، شاهد داغدار شدن تعداد زيادي از افراد جامعه هستيم.

برگزاري مراسم چهارشنبه آخر سال به شکل نادرست موجب شده تا روزهاي پاياني سال به روزهاي نگراني و اضطراب خانواده ها تبديل شود و شاهد حوادث غم بار باشيم.

چنانچه بيشترين قربانيان چهارشنبه آخر سال کودکان و نوجوانان هستند، بنابراين بر والدين واجب است، فرزندان خود را از خطرات مواد منفجره و آتش زا آگاه كنند و آنان را از بازي با چنين موادي برحذر دارند .

توصيه ايمني در خصوص حوادث چهارشنبه آخرسال

  1. از نگهداري مواد محترقه، تهيه و ساخت وسايل آتش بازي دستي توسط فرزندان تان اکيدا خودداري کرده و نظارت بر موضوع را جدي بگيريد.۲٫ مـراقب رفتـارهاي خطـرناک و نـاهنجار افـراد بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحدهاي گشت نيروي انتظامي و يا پليس ۱۱۰ اطلاع دهيد.
  2. از برپايي آتش در معابر باريک و در نزديکي پست هاي برق يا ايستگاه هاي تقليل فشار گاز و پارکينگ هاي عمومي خودداري کنيد.
  3. با توجه به اينکه دانش آموزان بيشتر ين فعاليت را دراين قبيل مراسمات دارند لازم است که در مدارس تذکرات ايمني به آنها گوش زد گردد.

قانون چه مي گويد؟

به استناد قانون مجازات اسلامي هرگونه قاچاق، خريد و فروش و … مواد منفجره و محترقه بطور غير مجاز جرم محسوب و مرتکب آن به مجازات مندرج در قانون محکوم مي شود.

ماده ۶۱۸ قانون مجازات اسلامي:

هرکسي با هياهو، جنجال ، حرکات غير متعارف يا با تعرض با افراد، مخل نظم و آرامش عمومي گردد و يا مردم را از فعاليت باز دارد، به حبس از سه ماه تا يک سال و ۷۴ ضربه شلاق محکوم مي شود.

شهروندان گرامي:

با توجه به نزديک شدن چهارشنبه آخر سال و به منظور جلوگيري از حوادثي از قبيل: آتش سوزي، خسارت مالي و جاني تقاضا مي شود تمام مراتب قانوني و شرعي را رعايت و از استفاده مواد محترقه و آتش زا جدا خودداري گردد و در صورت مشاهده هر گونه تخلف، مراتب را سريعا به پليس ۱۱۰ اطلاع دهيد.

تهيه کننده:سرگرد محمدباقر محمودي رئيس اداره نظارت بر اماکن عمومي