خبرگزاری رویترز گزارش داد که هند و شرکای قدیمی ایران در اتحادیه اروپا اهداف این کشور برای افزایش صادرات نفت خود بعد از لغو تحریم ها هستند.

download

به گزارش راسان خبر و به نقل از رویترز؛ با نزدیک شدن به لغو تحریم های ایران و از سرگیری روابط عادی تجاری تهران با جهان، این کشور هند، سریع ترین قدرت اقتصادی آسیا، و شرکای قدیمی خود در اتحادیه اروپا را برای افزایش صادرات نفت خود هدف گرفته است. 

این گزارش افزود: انتظار می‌رود روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش خود درباره محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران را منتشر کند و به دنبال آن میلیاردها دلار دارایی های بلوکه شده ایران آزاد و ممنوعیت صادرات نفت این کشور لغو شود.

تهران در نظر دارد بعد از لغو تحریم ها صادرات نفت خود را ۵۰۰ هزار بشکه افزایش دهد و به تدریج میزان صادرات خود را به دوره قبل از تحریمها برساند. این درحالیست که افزایش صادرات نفت ایران ممکن است باعث کاهش بیشتر قیمت جهانی نفت شود که از سال ۲۰۱۴ بیش از ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داده است و به قیمت حدود ۳۰ دلار رسیده است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه نوشت که ایران ۲۲ سوپرتانکر یا نفتکش غول‌پیکر دارد که آماده حرکت هستند و بنا بر داده‌های ردیابی کشتی‌ها که توسط شرکت «تامسون رویترز» گردآوری می‌شود، مسیر ۱۳ سوپر نفتکش پر و نیمه‌پر ایران به سمت هند است و این حجم از نفت کفاف نیازهای یک هفته هند را می دهد.

یک مقام ارشد ایران به رویترز گفته است که هند یکی از اهداف بزرگ ایران برای افزایش صادرات درنظر گرفته شده است.

هند طی سال گذشته ۲۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران خریده بود، اما رویترز می‌نویسد که ایران در نظر دارد در سال ۲۰۱۶ روزانه ۲۰۰ هزار بشکه به صادرات نفت خود به هند بیفزاید.

براساس این گزارش، مشتریان عمده نفت ایران در اروپا قبل از تحریم‌ها، کشورهایی مانند ایتالیا، اسپانیا و یونان بودند.